Έφυγε... Κυρία!

Με τον βαθμό της λευκής ισοπαλίας έφυγε η «Κυρία» του κυπριακού ποδοσφαίρου από το «ΓΣΠ» κόντρα στον… αστεράτο ΑΠΟΕΛ σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας ανοίγοντας την αυλαία της 8ης αγωνιστικής.

Τι και αν το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς αφού ο Αΐλτον για τους «γαλαζοκίτρινους» σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 3΄, για να… ισοφαρίσει η Ανόρθωση τα δοκάρια με τον Λαβόρδε οκτώ λεπτά αργότερα, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού μόνο ως υποψίες ευκαιρίας μπορούν να θεωρηθούν

οι φάσεις που δημιουργήθηκαν μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός πως η είσοδος του Γιάχιτς έδωσε άλλον αέρα στη μεσαία γραμμή της ομάδας του Γιοβάνοβιτς, οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να φθάσουν με αξιώσεις μπροστά από τον Κοζάτσικ, την ίδια ώρα που η Ανόρθωση είχε ως πρωταρχικό στόχο τη διαφύλαξη των νώτων της. Το τελικό 0-0 σφράγισε έτσι με τον πιο εμφατικό τρόπο τις προσπάθειες των δύο ομάδων, αφού και η αποβολή του Λαμπάν για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν επεφύλασσε άλλες εκπλήξεις.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Πουρσαιτίδης, Αλεξάνδρου, Ολιβέιρα, Ζόρζε, Πίντο, Μοράις, Τρισκόφσκι, Μαντούκα(68΄Χαραλαμπίδης), Ατόρνο(46΄Γιάχιτς), Αίλτον(61΄Σολάρι)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κοζάτσικ, Μάρτινς, Άντιτς, Σπρόκελ, Κόλιν, Μαρκίνιος, Λαμπάν, Ρονκάτο, Λαβόρδε(77΄Ράμος), Οκκάς(90+3΄Τόμασιτς), Ρέζεκ