Είχαν «ταύρο» οι Βρετανοί!

17:55 4/9/2011 - Πηγή: OnSports
Με ψηλά το κεφάλι θα αποχωρήσει η Μεγάλη Βρετανία από το Eurobasket της Λιθουανίας αφού μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, έφθασε στην πρώτη της νίκη κόντρα στην αδύναμη Πορτογαλία με 85-73, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Λουόλ Ντενγκ (31 π., 10 ρ.).Ο άσος των Σικάγο Μπουλς έδειξε από το πρώτο τζάμπολ τις διαθέσεις του, οδηγώντας την ομάδα του σε προβάδισμα 8 πόντων (10-2), πριν το πάρει προσωπικά ο Μινχάβα και μειώσει για τους Ίβηρες σε 10-9.  Με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει ισόπαλο16-16, οι ενδείξεις προμήνυαν για ένα μεγάλο
ντέρμπι ανάμεσα στις πιο αδύναμες ομάδες του ομίλου, ωστόσο ο Ντενγκ, βλέποντας σαν κόκκινο πανί τους Πορτογάλους (τελείωσε το πρώτο μέρος με 21 πόντους), είχε διαφορετική άποψη, με αποτέλεσμα η λήξη του ημιχρόνου να βρει τους Βρετανούς προηγούμενους με 10 πόντους (44-34).Από τη στιγμή δε που οι παίκτες του Πάλμα δεν εκμεταλλεύτηκαν την αφλογιστία του 26χρονου φόργουορντ στο τρίτο δεκάλεπτο (άποντος!), παρά έβλεπαν τον Λένζλι να φθάνει τους 17 πόντους, οι Βρετανοί  μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά ασφαλείας (59-45). Μια διαφορά που κατάφεραν να διατηρήσουν παρά την αντεπίθεση των Πορτογάλων με μπροστάρηδες τους Μινχάβα, Αντράντε και Μιράντα οι οποίοι μείωσαν μέχρι και 68-61 τέσσερα λεπτά πριν την κόρνα. Κάπου εκεί ωστόσο ανέλαβε και πάλι δράση ο Ντενγκ, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων για την πρώτη νίκη στη διοργάνωση, με το τελικό 85-73 να έρχεται φυσιολογικά.Δεκάλεπτα: 16-16, 44-34, 59-45, 85-73Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Φιντς): Αντεγκμπόγιε 6, Λόρενς 3 (1), Λένζλι 17 (4), Βαν Όοστρουμ, Σάλιβαν, Ντενγκ 31 (1), Άρτσιμπαλντ 3, Φρίλαντ 4, Ρέινκινγκ 9 (1), Κλαρκ 5 (1), Μπόατενγκ, Τζόνσον 7.ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Πάλμα): Κόστα, Μινχαβά 18, Φονσέκα, Ντα Σίλβα 4, Αντράδε 24 (4), Σίλβα, Εβόρα 8, Γκονσάλβες, Μιράντα 10 (2), Σάντος 9 (1).