Εκ νέου στα πέναλτι οι Σαρκς

06:31 3/1/2012 - Πηγή: OnSports

Για πέμπτη φορά φέτος, οι Σαν Χοσέ Σαρκς πήραν επιπλέον βαθμό στα πέναλτι, αφού επικράτησαν εκτός έδρας των Βανκούβερ Κανάκς έπειτα από το 2-2 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Ο Michal Handzus σημείωσε το νικητήριο και μοναδικό τέρμα της διαδικασίας των πέναλτι και πρόσφερε τη νίκη στους «καρχαρίες». Ο σύλλογος του Σαν Χοσέ προηγήθηκε με 2-1 στην δεύτερη περίοδο, όταν οι Benn Ferriero και Patrick Marleau ανέτρεψαν το αρχικό 1-0 των Κανάκς.

Ωστόσο, οι φιναλίστ του περυσινού πρωταθλήματος ισοφάρισαν με τον Cody Hodgson, 8:25 πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας. Έτσι εξασφάλισαν τουλάχιστον έναν βαθμό, αλλά έμειναν σε αυτόν και προωθήθηκαν στους 51. Από την άλλη, οι Σαρκς συμπλήρωσαν 44.