Έκανε σεφτέ η Μαρσέιγ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η Μαρσέιγ η οποία επικράτησε 2-0 της Εβιάν. Ήττα για Λιόν από την Καέν.Μετά από πολλά προβλήματα για την Μαρσέιγ στην φετινή σεζόν, επιτέλους ήρθε η πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, Μαρσέιγ, επικράτησε 2-0 της Εβιάν στο «Βελοντρόμ»
και πλέον ξεκινάει την αντεπίθεσή της για τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.Η εμφάνισή της δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή απέναντι στους νεοφώτιστους, ωστόσο κατάφερε να κάνει σεφτέ στο πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Μασσαλούς ήταν ο Λουάκ Ρεμί που σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.Αρχικά στο 25’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 74’ κάνοντας το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι αγωνιζόντουσαν με δέκα παίκτες από το 44’, καθώς ο Ρίπερτ αποβλήθηκε.Στα άλλα παιχνίδια ξεχώρισε η έκπληξη της Καέν στο «Μισέλ Ντ’Ορανό απέναντι στην Λιόν με 1-0. Όλα κρίθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Γιορίς έκανε το πέναλτι και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα. Έτσι ο Νιβέ ευστόχησε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έμειναν και αυτοί με δέκα παίκτες, καθώς ο σκόρερ αποβλήθηκε στο 64’.Στην κορυφή του πρωταθλήματος επέστρεψε η Μονπελιέ η οποία δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Αζαξιό στην Κορσική επικρατώντας 3-1. Όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όταν και οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0, με τέρματα των Καμπέγια (3’), Εστράδα (10’) και Ουτάκα (35’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μοστεφά στο 53’ και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για θετικό αποτέλεσμα όταν ο Ελ Καουτάρι αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους.Στην αναμέτρηση των… πέναλτι η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-1 της Νις στο «Παρκ Ντε Πρενς». Ο Νενέ στο 36’ από τα 11 βήματα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αντουάν Κοπουαρέ, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μονζόν. Στο 71’ ο Γκαμέιρο με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τις δύο ομάδες να μένουν με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Ζαλέ και Μονζόν.Εντυπωσιακή ήταν η Ρεν στο «Μπονάλ» απέναντι στην Σοσό και πέρασε νικηφόρα με το εντυπωσιακό 6-2. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 2-2 με τους Μπουτίν (24’) και Μαϊγκά (41’) να σκοράρουν για τους γηπεδούχους και τους Μοντάνιο (22’) και Κανά Μπιγίκ (35’) για τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη τα τέρματα των Φερέ (51’), Χαντζί (69’), Μοντάνιο (71’) και Κεμπό Εκοκό (94’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.Σημαντική νίκη πήρε η Ντιζόν στο «Γκαστόν Ζεράρ» απέναντι στην Μπρεστ με πέναλτι του Μαντάν στο 32’, φάση όπου προήλθε η αποβολή του Γκεντιλέτι για τους φιλοξενούμενους.Στο 1-1 έμειναν οι Λοριάν – Οσέρ (22’ Εμεγκάρα / 63’ Όλιτς) και Νανσί Βαλενσιέν (13’ Μουκαντό / 82’ Κοάντ).Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος, πατώντας ΕΔΩ.