Έκπληξη στο Σιάτλ

Οι Φιλαδέλφεια Ούνιον κέρδισαν εκτός έδρας με 2-0 τους Σιάτλ Σάουντερς και διέκοψαν νικηφόρο σερί τριών αγώνων των γηπεδούχων.

Ο πρώην παίκτης του Άρη, Φρέντι Αντού, και ο Μπράιν Κάρολ πέτυχαν τα γκολ της «ένωσης» και πρόσθεσαν τρεις πολύτιμους βαθμούς στην φετινή συγκομιδή της ομάδας τους. Με αυτούς, ο σύλλογος της Φιλαδέλφειας βρέθηκε στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας, ενώ οι Σάουντερς απώλεσαν τις τελευταίες μαθηματικές ελπίδες περί προσέγγισης των Λος Άντζελες Γκάλαξι στην κορυφή της συνολικής κατάταξης.

Το

δύο γκολ σημειώθηκαν σε διάστημα δέκα λεπτών στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Πρώτος σκόραρε ο Αντού στο 60ό λεπτό και στο 70ό ο Κάρολ «πάγωσε» οριστικά τους 36.304 κατοίκους του Σιάτλ.

Σιάτλ Σάουντερς: Κέλερ, Ουρτάδο, Παρκ (46’ Ιάνι), Ράιλεϊ, Βαλ, Φρίμπεργκ, Έβανς, Αλόνσο, Νιγκλ, Φουσίτο (69’ Γιάκα), Νούναν (63’ Οτσόα).
Φιλαδέλφεια Ούνιον: Μακμάθ, Βαλντές, Κάλιφ, Ουίλιαμς, Κάρολ, Μ. Φαρφάν, Γκ. Φαρφάν, Μαπ (87’ Μακίνερνεϊ), Αντού (76’ Οκούγκο), Λε Του, Παούνοβιτς (90’ Μιγκλιοράνζι).