Ένα ακόμα… μεγάλο βήμα για τους Πέισερς

00:46 6/5/2012 - Πηγή: OnSports

Οι Ιντιάνα Πέισερς απώλεσαν προβάδισμα 17 πόντων στο τέταρτο 12λεπτο, αλλά επιβλήθηκαν με 101-99 των Ορλάντο Μάτζικ στην παράταση (89-89 κ.α.).

Μπορεί ο Ντουάιτ Χάουαρντ να είναι στο Λος Άντζελες για αποθεραπεία, αλλά ο αναπληρωματικός του, Γκλεν Ντέιβις, κάνει ότι μπορεί, ώστε να καλύψει το κενό. Αν και οι Πέισερς ήταν μπροστά με 80-63, 8:47 πριν από τη λήξη, ακολούθησε επιμέρους σκορ 26-9 για τους Μάτζικ με τον «Big Baby» να πετυχαίνει δέκα πόντους!

Εντούτοις, οι Ντάνι Γκρέιντζερ διαμόρφωσε το 89-81, 2:36 πριν από το τέλος του 48λεπτου. Ούτε αυτό

αποδείχθηκε αρκετό για τους εκπρόσωπους της Ιντιανάπολις. Άλλωστε, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ ισοφάρισε 89-89 με εύστοχο τρίποντο, ο Τζορτζ Χιλ αστόχησε σε δική του αντίστοιχη προσπάθεια, 16 δεύτερα πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, και ο Τζαμίρ Νέλσον έχασε την ευκαιρία της απόλυτης ανατροπής αστοχώντας σε νεκρό χρόνο, οπότε ακολούθησε έξτρα πεντάλεπτο.

Σε αυτό οι Πέισερς πήραν πάλι κεφάλι και έφτασαν γρήγορα σε 95-89, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 95-95. Ακολούθησαν έξι πόντοι του Χιλ έναντι τεσσάρων του Ντέιβις, οπότε το ματς κατέληξε στην ομάδα του 26χρονου Αμερικανού γκαρντ. Μάλιστα ο σέντερ του συλλόγου της Φλόριντα αποδείχθηκε μοιραίος για τους Μάτζικ, καθώς αστόχησε στο τελευταίο σουτ της παράτασης σε επίθεση 2.2 δευτερολέπτων.

Στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 73-61, αφού άνοιξαν τη διαφορά ύστερα από το 46-44 του ημιχρόνου. Ο Ντέβιντ Ουέστ είχε ήδη πετύχει είκοσι πόντους, ενώ ολοκλήρωσε την προσπάθειά τους στους 26 και στα δώδεκα ριμπάουντ.

Στους 21 πόντους έφτασε ο Γκρέιντζερ με 9/20 σουτ, ενώ μάζεψε παράλληλα επτά ριμπάουντ. Από την πλευρά του, ο Ρόι Χίμπερτ έμεινε στους 14 πόντους, αν και είχε πετύχει δέκα στο πρώτο 24λεπτο. Ακολούθησαν οι Χιλ με δώδεκα, αλλά έξι κρισιμότατους, Ντάρεν Κόλισον με 11 συν εννέα ασίστ και Λεάντρο Μπαρμπόσα με επτά. Στους δύο πόντους περιορίστηκε ο Πολ Τζορτζ, ενώ οι Τάιλερ Χάσμπροου και Λου Άμουντσον «έγραψαν» από τέσσερις.

Για τους Μάτζικ ο Ντέιβις πέτυχε 24 πόντους με 10/18 σουτ, ενώ βοήθησε και με τα 11 του ριμπάουντ. Στους 25 πόντους με 5/6 δίποντα και 4/12 τρίποντα έφτασε ο Τζέισον Ρίτσαρντσον, ενώ ο Νέλσον είχε δώδεκα πόντους και 11 ασίστ.

Από 11 πόντους σημείωσαν οι Ράιαν Άντερσον και Χέντο Τούρκογλου, δέκα ο Ρέντικ, τέσσερις ο Ερλ Κλαρκ και δύο ο Ντάνιελ Όρτον. Πλέον οι εκπρόσωποι του Ορλάντο καλούνται να κερδίσουν στην Ιντιανάπολις τα ξημερώματα της Τετάρτης (09/05), ώστε να παραμείνουν «ζωντανοί».