Εντυπωσιακή αλλά δεύτερη η Λιθουανία!

23:20 5/9/2011 - Πηγή: OnSports
Το καλύτερό της παιχνίδι στο Eurobasket πραγματοποίησε η Λιθουανία, η οποία διέλυσε την Πορτογαλία με 98-69!Οι οικοδεσπότες ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και νίκησαν πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ του αγώνα.Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν διαφορά μόλις 6 πόντων, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Λιθουανοί πάτησαν… γκάζι και πήραν μια άνετη νίκη.Αν και ισοβάθμησαν με την Ισπανία, κατέλαβαν τελικά την δεύτερη θέση στον Α' όμιλο, καθώς στο μεταξύ τους παιχνίδι γνώρισαν την ήττα από την παρέα των Γκασόλ.Εκ των πρωταγωνιστών της σημερινής (5/9) αναμέτρησης, ήταν ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε και τρεις ασίστ.Από την άλλη πλευρά, οι Πορτογάλοι αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση με πέντε ήττες.Τα δεκάλεπτα: 16-28, 35-41, 50-68, 69-98