Εντυπωσίασε η Σοσό

Η ομάδα του Μεχμέντ Μπαζντάρεβιτς επικράτησε με 3-0 της πρωτοπόρου Τουλούζ. Επιστροφή στις νίκες για Λοριάν απέναντι στην Βαλενσιέν.Τις τελευταίες εβδομάδες το κλίμα στην Σοσό δεν ήταν και το καλύτερο, καθώς οι βαριές ήττες που είχε δεχτεί και τα δέκα τέρματα στα τελευταία δύο παιχνίδια ήταν αρκετά για να φέρουν την αμφισβήτηση.Το παιχνίδι με την Τουλούζ όμως, αρκούσε για να αντιστρέψει το κλίμα. Οι «σοσαλιέν» επικράτησαν με 3-0 και μετά από τέσσερα παιχνίδια επέστρεψαν στις νίκες. Ο Μαϊγκά ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς σημείωσε δύο τέρματα (9’, 88’) με τον Μπακαμπού να διαμορφώνει
το τελικό αποτέλεσμα ένα λεπτό αργότερα.Σε άλλα παιχνίδια η Λοριάν επικράτησε 2-0 της Βαλενσιέν και ανέβηκε στις πρώτες θέσεις. Ο Κάμπελ στο 23’ άνοιξε το σκορ με τον Γιουφρέ στο 68’ να κάνει το τελικό 2-0.Στα άλλα παιχνίδια για την 9η αγωνιστική δεν υπήρξε νικητής. Η Σεντ Ετιέν παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Οσέρ. Ο Σαχάρ στο 5’ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Βουργουνδίας με τον Γκουλαβογκού να ισοφαρίζει για τους «στεφανουά».Στο «Μαρσέλ Πικό» η Νανσί αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Εβιάν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τέρμα του Καραμπουέ, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ο Μονγκονγκού με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Στο ντέρμπι των νεοφώτιστων η Ντιζόν παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Αζαξιό. Ο Μοστεφά έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 18’, ωστόσο ο Μπατέκ ισοφάρισε στο 41’. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Πιεράτσι αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.Τέλος σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι η Καέν παραχώρησε ισοπαλία στην Νις με 1-1. Ο Φρο έβαλε την Καέν μπροστά στο σκορ στο 80’ με τον Μουλουνγκουί να ισοφαρίζει στο… 103’!