Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ

Έχοντας τον έλεγχο από το... τζάμπολ, η ΑΕΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες να κάμψει με 74-64 την αντίσταση του Αμύντα, στη Ζωφριά.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν στη διεκδίκηση της νίκης μόλις για ένα δεκάλεπτο, το πρώτο (19-16). Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα βελτίωσαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στη συνέχεια και με «όπλο» την άμυνα έχτισαν από το ημίχρονο τις βάσεις για την επικράτηση (43-29 στο 20’). Στην επανάληψη το σκηνικό δεν

διαφοροποιήθηκε, με τους γηπεδούχους απλώς να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά, επιστρέφοντας στις νίκες μετά το αρνητικό αποτέλεσμα της προηγούμενης εβδομάδας, από τη Δόξα Λευκάδας. Εντυπωσιακός ήταν ο Αλέξης Φαλέκας, με 27 πόντους, ενώ χαμένοι πήγαν για τον Αμύντα οι 17 πόντοι του Λεωνίδα Ζούπα.

Διαιτητές: Μάνος, Καλδίρης, Ντάβαρης.
Δεκάλεπτα: 19-16, 43-29, 55-41, 74-64.
ΑΕΚ (Λιόγας): Φοτιτζόγλου 4, Νοέας 3 (1), Βασιλόπουλος 20 (3), Σιαμανδούρας 6, Μάντζαρης 6, Σκλάβος 6, Δέσπος 2, Φαλέκας 27 (2).
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 17 (2), Βαθρακοκοίλης, Βαρδιάνος 9 (1), Λόλας 11, Παγώνης, Χείλαρης 2, Σουρλής 3 (1), Βαρδαβάς 12, Τζουγκαράκης 10.