Επιτέλους νίκη για τους Μπλάκχοκς

Μετά από εννέα σερί ήττες, οι Σικάγο Μπλάκχοκς επικράτησαν με 4-2 των Νιου Γιορκ Ρέιντζερς στην πόλη του «Μεγάλου Μήλου».

Οι «μαυραετοί» σημείωσαν όλα τα γκολ της στο πρώτο 20λεπτο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 4-0. Τελικά οι πρωτοπόροι της ανατολικής περιφέρειας του NHL αντέδρασαν, αλλά μείωσαν απλά μέχρι το 4-2.

Το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων άρχισε με πετυχημένη εκτέλεση πέναλτι του Jonathan Toews. Ακολούθησε το 2-0 από τον αμυντικό, Nick

Leddy, ενώ οι Patrick Sharp και Marian Hossa διαμόρφωσαν το 4-0, πριν περάσουν δέκα λεπτά. Μεταξύ άλλων, ο Brent Seabrook κατέγραψε δύο ασίστ.

Ο Corey Crawford ήταν ο πρωταγωνιστής στο υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης, καθώς δέχθηκε αρκετή πίεση. Μονάχα οι Marc Staal και Carl Hagelin τον κέρδισαν, αλλά οι Νεοϋορκέζοι δεν απέφυγαν την ήττα.

Πλέον, η ομάδα της «πόλης των ανέμων» συμπλήρωσε 67 βαθμούς και παρέμεινε στην έκτη θέση της Δύσης. Στο ρετιρέ της Ανατολής διατηρήθηκαν οι Ρέιντζερς, αν και δεν μεταβλήθηκε η συγκομιδή 79 βαθμών του.