Επτά σερί και κορυφή για τους Μπρούινς

Το εκτός έδρας 2-1 των Μπόστον Μπρούινς σε βάρος των Φίνιξ Κογιότες ισοδυναμεί, αν και σημειώθηκε στην παράταση, με την έβδομη συνεχόμενη νίκη των παγκόσμιων πρωταθλητών.

Στο 58ο δευτερόλεπτο της παράτασης, ο Dennis Seidenberg αναδείχθηκε «χρυσός» σκόρερ της αναμέτρησης και ανέβασε τους Μπρούινς στους 49 βαθμούς. Οι πρωτοπόροι (πλέον) της ανατολικής περιφέρειας του NHL κράτησαν το ματς σε χαμηλό τέμπο και το τέρμα του David

Krejci στο 47ο δευτερόλεπτο του αγώνα αποδείχθηκε αρκετό, για να φθάσει το παιχνίδι στην παράταση.

Άλλωστε, ο Tuukka Rask δέχθηκε μονάχα ένα γκολ. Αυτό σημειώθηκε από τον Ray Whitney, ο οποίος συμπλήρωσε 13 φέτος, και διαμόρφωσε το 1-1. Πάντως, ο Jason LaBarbera, γκολκίπερ των «λύκων», πήρε το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης με 27 αποκρούσεις, αν και οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν.

Εντούτοις, με τον βαθμό της παρηγοριάς, οι Κογιότες προωθήθηκαν στους σαράντα. Έτσι προσέγγισαν τις προνομιούχες θέσεις της Δύσης.