Έσπασε το ρόδι η Πολωνία

20:25 2/9/2011 - Πηγή: OnSports
Την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας πέτυχε η Πολωνία, η οποία επικράτησε της Πορτογαλίας με 81-73.Η Πορτογαλία άρχισε πολύ δυνατά το παιχνίδι και στο ημίχρονο είχε προβάδισμα επτά πόντων (36-29) δείχνοντας ικανή να κάνει την έκπληξη. Το δεύετερο ημίχρονο όμως άνηκε στους Πολωνούς, οι οποίοι ισοφάρισαν 49-49. Στο τελευταιό δεκάλεπτο, όπου και κρίθηκε η αναμέτρηση, οι Πολωνοί ξέφυγαν με οχτώ πόντους, 73-65.Οι Πορτογάλοι με επιμέρους σκορ 6-0 μείωσαν στο καλάθι, 73-71 δύο λεπτά πριν
από τη λήξη του παιχνιδιού. Ο Κελάτι όμως, ήταν εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, χαρίζοντας το πρώτο ροζ φύλλο στην ομάδα  του Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπέρισα με 16 πόντους. Τα δεκάλεπτα: 13-10, 36-29, 49-49, 73-81Πορτογαλία (Πάλμα): Ταβάρες 13 , Κόστα 13 (3), Μινχάβα 2, Φονσέκα 2, Ντα Σίλβα 12 (1), Αντράντε 8 (1), Σίλβα, Εβόρα 2, Γκονσάλβες, Μιράντα 9 (1), Σάντος 12 (1).Πολωνία (Πίπαν): Βερίσα 16 (2), Λαπέτα 2, Σκιμπνιέφσκι 4, Βατσίνσκι, Παμούλα, Λέοντσικ 11 (9ρ.), Σβέιτσικ 13 (2), Κελάτι 8 (1), Στζότσκα 1, Βισνιέφσκι, Χρίτσανιουκ 8, Κοσζάρεκ 18 (3).