Γαλλία, Ιαπωνία οι πρώτες!

Γαλλία και Ιαπωνία είναι οι δύο πρώτες κάτοχοι των εισιτηρίων που οδηγούν στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στη Γερμανία.Δύο συναρπαστικές αναμετρήσεις περιελάμβανε το πρόγραμμα του Σαββάτου (9/07) στο Μουντιάλ Γυναικών, με την Γαλλία να παίρνει την πρόκριση στα πέναλτι και την Ιαπωνία στην παράταση,
αφήνοντας εκτός την διοργανώτρια Γερμανία, η οποία ήταν και το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.Αγγλία – Γαλλία 1-1 (3-4)Ο αγώνας μεταξύ Αγγλίας και Γαλλίας έληξε 1-1 στην κανονική του διάρκεια με τα γκολ των Σκοτ (59’) και Μπουσάλια (88’), ενώ οι «τρικολόρ» κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-4 στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Η αναμέτρηση προσέφερε αρκετό θέαμα, καθώς αμφότερες οι ομάδες πίεζαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό της παράτασης προκειμένου να προηγηθούν, δημιουργώντας διαδοχικές ευκαιρίες. Ωστόσο το σκηνικό δεν άλλαξε κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τις Γαλλίδες να παίρνουν το ένα από τα οκτώ εισιτήρια της επόμενης φάσης.ΑΓΓΛΙΑ: Μπάρντσλεϊ, Σκοτ Α. (81’ Χούτον), Γιουνίτ (81’ Ράφερτι), Σκοτ Τζ. Γουάιτ Φ., Στόνεϊ, Γουίλιαμς, Γουάιτ Ε., Σμιθ, Γιάνκι (84’ Ασάντε), ΚάρνεϊΓΑΛΛΙΑ: Ντεβίλ, Ζοζέ, Σουμπεϊράντ (67’ Τομίς), Μπομπαστόρ, Αμπιλί, Λεπεγιέ, Νεσίμπ (79’ Μπρετινί, 102’ Λε Σόμερ), Μπουσάλια, Τίνεϊ, Ντελιέ, ΒιγκέρΓερμανία – Ιαπωνία 0-1Στο δεύτερο ματς της μέρας, η Ιαπωνία έκανε το… θαύμα της στην παράταση του αγώνα με το εκπληκτικό σουτ της Μαρουγιάμα (108’) από τα δεξιά της εστίας της Άνγκερερ το οποίο κατέληξε στα δίχτυα και έβαλε μπροστά την ασιατική ομάδα. Οι Γερμανίδες πίεσαν στα τελευταία λεπτά προκειμένου να ισοφαρίσουν και να οδηγήσουν τον αγώνα στα πέναλτι, ωστόσο οι Γιαπωνέζες υπερασπίστηκαν επάξια την περιοχή τους και είναι ελεύθερες να πανηγυρίζουν μια σπουδαία πρόκριση κόντρα σε μια από τις πιο δυνατές ομάδες παγκοσμίως στο γυναικείο ποδόσφαιρο, που τις οδηγεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Άνγκερερ, Μπαρτούσιακ, Πέτερ, Κραν, Λόιντερ, Μπέρινγκερ, Γκρίνγκς (102’ Ποπ), Μπρεσόνικ (65’ Γκέσλινγκ), Οκουίνο Ντα Μπάμπι, Κούλιγκ (8’ Σμίτ), ΓκάρφρέκεΙΑΠΩΝΙΑ: Καιχόρι, Κίνγκα, Ιουασιμίτσου, Κουμαγκάι, Σακαγκούτσι, Άντο, Μιγιάμα, Σάβα, Όνο (66’ Ιουαμπούσι, 116’ Ουτσούγκι), Σαμεσίμα, Ναγκασάτο (46’ Μαρουγιάμα)