Ήττα-σοκ για Βαλένθια

Την δεύτερη της φετινή ήττα στο Mestalla γνώρισε η Βαλένθια, αφού η Ρεάλ Σοσιεδάδ πέρασε από την έδρα της με 1-0.

Ένα ωραίο γκολ του Αντουάν Γκρίτσμαν στο 56ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των φιλοξενουμένων. Μάλιστα, για αρκετά λεπτά ύστερα από το 1-0, η Σοσιεδάδ έλεγξε την κατοχή και κέρδισε χρόνο. Τελικά, αφού άντεξε την πίεση των «νυχτερίδων», πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα στην μάχη περί αποφυγής του υποβιβασμού.

Από την άλλη, η Βαλένθια έμεινε στους 34 βαθμούς και στην τρίτη

θέση της La Liga. Άλλωστε δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της, οι οποίες στο πρώτο ημίχρονο ήταν πάρα πολλές. Μοιραία γνώρισε απρόσμενη ήττα από «εύκολο» αντίπαλο.

Βαλένθια: Άλβες, Ντεαλμπέρτ, Ραμί, Ματιέ (54' Άλμπα), Μπρούνο, Μπανέγκα, Τοπάλ, Πάμπλο, Φεγκουλί (71' Αλκασέρ), Αντούρίθ, Παρέχο (65' Ζόνας).
Ρεάλ Σοσιεδάδ: Μπράβο, Γκονζάλεζ, Ντεμίντοφ, Κανταμούρο, Εστράδα, Αρανμπούρου (80' Μαριγκά), Ούρκολα, Γκρίτσμαν (93' Ντίεζ), Πριέτο, Αζιρέτσε (69' Βέλα), Ζουρουτούθα.