Ήττα στην πρεμιέρα Βίκυ και Μαρία

Με το… αριστερό ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ οι Βίκυ Αρβανίτη και Μαρία Τσιαρτσιάνη, που έχασαν με 2-1 σετ από τις Κάιζερ και Βαν Ίερσελ.

Την ήττα με 2-1 (13-21, 21-12, 15-8) από τις Ολλανδέζες Κάιζερ / Βαν Ίερσελ (Νο3) γνώρισαν Βίκυ Αρβανίτη και Μαρία Τσιαρτσιάνη στον δεύτερο

αγώνα του 3ου ομίλου στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος beach volley που φιλοξενούνται στη Χάγη.

Αν και κατάφεραν να πάρουν εύκολα το πρώτο σετ, Βίκυ και Μαρία έχασαν με σχεδόν ίδιο τρόπο το δεύτερο και το τάι μπρέικ.

Ωστόσο, η ελληνική ομάδα κρατάει την τύχη της στα χέρια της, αφού με νίκη στο αυριανό ματς (17:20) κόντρα στην ανίσχυρη νορβηγική ομάδα των Κόνγκσαβν / Τρέλαντ (νο30), τις οποίες αντιμετώπισαν πρόσφατα στο προολυμπιακό τουρνουά της Λουκέρνης, η πρόκριση θα είναι δεδομένη (ακόμα και ως δεύτερες από τον όμιλο).

Σε αυτό μπορεί να βοηθήσει και η ενδεχόμενη νίκη των Ολλανδέζων κόντρα στις Ελβετίδες Γκραέσλι / Γκορίτσανεκ (Νο 14).