Κέρδισε το… άγχος

06:20 2/7/2011 - Πηγή: OnSports
Στη πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα η διοργανώτρια Αργεντινή «κόλλησε» στο 1-1 με την ψυχωμένη Βολιβία.Η ανυπομονησία των Αργεντινών για την έναρξη του Κόπα Αμέρικα, ήταν απερίγραπτη. Οι φίλοι της «αλμπισελέστε», είχαν γεμίσει το «Θιουδάδ ντε λα Πλάτα» από πολύ νωρίς με την ελπίδα να πανηγυρίσουν μία εύκολη νίκη στη πρεμιέρα της διοργάνωσης.Ωστόσο, υπολόγιζαν χωρίς τον ξενοδόχο που στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν η Βολιβία του Γκουστάβο Κιντέρος. Οι «πράσινοι» μπήκαν ψυχωμένοι στον αγωνιστικό χώρο.Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η Αργεντινή δυσκολευόταν πολύ στη δημιουργία φάσεων και την… γκρίνια των
οπαδών της, η ομάδα του Σέρχιο Μπατίστα, γέμισε με άγχος.Το πρώτο ημίχρονο «βγήκε» χωρίς την μεγάλη φάση για κάποια από τις δύο ομάδες. Ο Αργεντινός τεχνικός στην επανάληψη πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Άνχελ Ντι Μαρία, στη θέση του αμυντικού χαφ, Εστεμπάν Καμπιάσο για να επιτεθεί για τη νίκη.Αντί όμως να μπει μπροστά η Αργεντινή στο σκορ, η Βολιβία, σε μία από τις λιγοστές φάσεις της στην αναμέτρηση, κατάφερε να… παγώσει το «Θιουδάδ ντε λα Πλάτα». Μετά από κόρνερ ο Ερμόζα με τακουνάκι, και τραγικό λάθος των Μπανέγα και Ρομέρο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 48’.Η απάντηση της «αλμπισελέστε» άργησε και ήρθε στο 76’ από τον Σέρχιο Αγκουέρο, ο οποίος είχε μπει πέντε λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο. Συγκεκριμένα ο Τέβεζ με το στήθος έστρωσε τη μπάλα στον επιθετικό της Ατλέτικο Μαδρίτης, ο οποίος με εκπληκτικό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 1-1 που βάζει… σύννεφα πάνω από την Αργεντινή σχετικά με το αν μπορεί να επιστρέψει στους τίτλους μετά το 1993…Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού όπως σας την μετέδωσε μόνο το Onsports πατώντας ΕΔΩ.