Κερδισμένη η Άλκμααρ

Στους τέσσερις βαθμούς αποσπάστηκε η Άλκμααρ από την δεύτερη θέση μετά τη νίκη της, και τα άσχημα αποτελέσματα των Τβέντε και Άγιαξ.Με έναν σχετικά εύκολο τρόπο πέρασε νικηφόρα από το «Ντε Κουλ» της Φένλο η Άλκμααρ η οποία επικράτησε με 3-1 και παρέμεινε στην κορυφή, ανεβάζοντας την απόστασή της στους τρεις βαθμούς από τους διώκτες της.Ο Ελμ στο 32΄άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τους Μάχερ (62’) και Πόουλσεν (73’) να κάνουν το 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Φένλο ήταν να μειώσει με
τον Κούλεν στις καθυστερήσεις.Κατά τα άλλα οι μεγάλες ομάδες του πρωταθλήματος τα βρήκαν σκούρα για την 8η αγωνιστική. Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Γκρόνιγκεν επικράτησε με 1-0 του Άγιαξ. Ο Φαν ντερ Βιλ υπέπεσε σε πέναλτι στο 60’ και αποβλήθηκε, με τον Μπακουνά να εκμεταλλεύεται την εσχάτη των ποινών δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.Η Τβέντε γλίτωσε την ήττα από την Εξέλσιορ στα τελευταία λεπτά. Οι «τούκερς» πήραν το προβάδισμα με τον Γιόν στο 34’, ωστόσο σε ένα δίλεπτο (86’, 87’) ο Μάατσεν με δύο γκολ ανέτρεψε την κατάσταση για τους ουραγούς. Ο Ντε Γιόνγκ όμως στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Τέλος τραγική εμφάνιση έκανε η Φέγενορντ στο «Ντε Κάιπ» απέναντι στην Ντεν Χάαγκ, όπου ηττήθηκε με 3-0. Ο Βέρχοεκ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους, καθώς σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματα (15’, 45’) με τον Σέρι στο 53’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.