Κορυφή η Γιουβέντους

Τη νίκη με 1-0 πήραν οι «μπιανκονέρι» απέναντι στην Σιένα. Ήττα με 2-1 της Λάτσιο από την Τζένοα.Αποφασισμένη να έχει ρόλο πρωταγωνίστριας είναι η φετινή Γιουβέντους στο ιταλικό πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα ήταν εντυπωσιακή και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-1 απέναντι στην Πάρμα.Για την δεύτερη αγωνιστική φιλοξενούταν από την Σιένα στο «Μοντεπάσκι» και κατάφερε να επικρατήσει και πάλι, με 1-0. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν ο Μάτρι ο οποίος στο 54’ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και έστειλε την ομάδα του στην κορυφή.Συνεχίζει να έχει
πολλά προβλήματα στην άμυνα η Λάτσιο και δέχτηκε για ακόμα ένα παιχνίδι δύο τέρματα και ηττήθηκε από την Τζένοα στο «Ολίμπικο» με 2-1.Ο Σκούλι μόλις στο 11’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «λατσιάλι» ωστόσο στην επανάληψη οι Γενοβέζοι έκαναν την αντεπίθεσή τους. Αρχικά έφτασαν στην ισοφάριση με τον Παλάσιο στο 54’, ενώ στο 71’ ο Κούτσκα έδωσε τη πρώτη νίκη των φιλοξενούμενων στο φετινό πρωτάθλημα.Την δεύτερή της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ουντινέζε, η οποία επικράτησε με 2-0 της Φιορεντίνα στο «Φρίουλι». Όλα κρίθηκαν στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης, όταν και είχε διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.Ο Ντι Νατάλε στο 8’ με πέναλτι πέτυχε το δεύτερό του τέρμα στο πρωτάθλημα ανοίγοντας το σκορ, με τον Ίσλα με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σεμπάστιαν Τζιοβίνκο, η Πάρμα κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη επικρατώντας 2-1 της Κιέβο. Ο πρώην επιθετικός της Γιουβέντους στο 24’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, με τον Παλόσι να ισοφαρίζει στο 79’. Ο Τζιοβίνκο και πάλι στις καθυστερήσεις έκανε το 2-1, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, μάλιστα δέχτηκε και την κόκκινη κάρτα.Τη νίκη με 1-0 πήρε η Κατάνια στο «Άντζελο Μασιμίνο» απέναντι στην Τσεζένα με τέρμα του Λόπεζ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τέλος η Λέτσε πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Μπολόνια. Ο Τζιακομάτσι στο 37’ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Γκρόσμελερ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία του ιταλικού πρωταθλήματος, πατώντας ΕΔΩ.