Με Perry ελπίζουν ακόμα οι Ντακς

Οι Άναχαϊμ Ντακς επικράτησαν με 2-1 των Μινεσότα Ουάιλντ και συνέχισαν την προσέγγιση της προνομιούχας οκτάδας της Δύσης.

Ο Corey Perry σημείωσε το νικητήριο γκολ, 7:39 πριν την λήξη της αναμέτρησης για λογαριασμό των «παπιών». Έτσι, οι Ουάιλντ συμπλήρωσαν πέντε ματς με ισάριθμες ήττες, αν και προηγήθηκαν με 1-0 και είχαν το πλεονέκτημα της έδρας απόψε (ξημερώματα 15/.02).

Ο Nicklas Hagman ισοφάρισε στο ένατο λεπτό της τρίτης περιόδου και ο Perry ολοκλήρωσε την ανατροπή τέσσερα λεπτά αργότερα. Από την άλλη, ο πρώτος σκόρερ των «τρελών», Dany Heatley, σημείωσε 19 τέρματα φέτος διαμορφώνοντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι, όμως, υστέρησαν στην συνέχεια και έμειναν στους 58 βαθμούς και στην 12η θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL. Οι Ντακς συμπλήρωσαν 55 βαθμούς και ακολουθούν στην 13η θέση, αλλά έχουν πολύ καλύτερη ψυχολογία λόγω των πρόσφατων θετικών τους αποτελεσμάτων.