Με το δεξί ο Πανθρακικός

Οι Ακρίτες επικράτησαν 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στα Πηγάδια της Ξάνθης.Το πρώτο φιλικό προετοιμασίας έδωσε η ομάδα της Κομοτηνής με αντίπαλο την κυπριακή ομάδα, που προετοιμάζεται στις εγκαταστάσεις της Ξάνθης. Τα γκολ επί της Νέας Σαλαμίνας σημείωσαν οι Μίνγκας (68’) και Βασιλακάκης (87’).Ο τεχνικός Σάββας Παντελίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και έμεινε ικανοποιημένος από το αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν οι παίκτες του. Βασικός ξεκίνησε ο Βραζιλιάνος
στόπερ Τάλις, όπως και ο Αργεντινός χαφ Γκονζάλες που δοκιμάζονται.Το σκορ άνοιξε ο Μίνγκας στο 68 μετά από πολύ καλή προσωπική ενέργεια από τα δεξιά και ο Βασιλακάκης στο 87 διπλασίασε τα τέρματα για τους «πράσινους» κέρδισε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Μάραμα σε πέναλτι που εκτέλεσε ο Χαλήτ. Πριν τα γκολ ο Πανθρακικός είχε δυο δοκάρια στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μίνγκα και τον Σίμωση.Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανθρακικός αγωνίστηκε με τους Ταίρη, Στάθη, Μπουτζίκο, Σαρακατσάνο, Τάλις, Μοσχάκη, Ρεκλείτη, Μουνάφο, Γωνιάδη, Γκονζάλες και Σουλτανίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Αποστολίδης, Μπαρμπούδης, Τριανταφυλλίδης, Βαγγελόπουλος, Μίνγκας , Σίμωσης, Μάντζιος, Χασάνογλου, Χουσείνογλου, Χαλήτ, Βοσνακίδης, Βασιλακάκης, Τσέκος και Πετρουζιώτης.Η αρχική σύνθεση της Νέας Σαλαμίνας: Μάραμα, Γκράιμς, Γκαρσία, Πέκαριτς, Μοντέστ, Βογκ, Λούκμαν, Χατζηπαντελίδης, Νίκιτς, Αλέκου, Τορνάου.