Νέα ήττα για τους Πένγκουινς

04:56 8/1/2012 - Πηγή: OnSports

Οι Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς εκμεταλλεύτηκαν την... πτώση των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς και πέρασαν από την έδρα τους με σκορ 3-1.

Μάλιστα, οι «διάβολοι» έμειναν πίσω στο σκορ με τέρμα του 25χρονου Ρώσου Evgeni Malkin. Ωστόσο, ο διεθνής επιθετικός δεν είχε την στήριξη των συμπαικτών του και καταγράφηκε ανατροπή σε βάρος των γηπεδούχων.

Ο κορυφαίος rookie των Ντέβιλς, Adam Henrique, ισοφάρισε με shorthanded γκολ στο ένατο λεπτό της δεύτερης περιόδου και ο Ilya Kovalchuk διαμόρφωσε το 2-1 τρία λεπτά αργότερα. Στην τρίτη περίοδο ο Dainius Zubrus σκόραρε σε power play και πρόσφερε διαφορά δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στους 48 βαθμούς και άφησαν τους «πιγκουίνους» στους 46. Αμφότερες οι ομάδες παραμένουν εντός της προνομιούχας οκτάδας, αλλά ο σύλλογος του Πίτσμπουγκ συμπλήρωσε τέσσερις σερί ήττες.