Νίκη Ρωσίας με μπροστάρη τον Κιριλένκο

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Eurobasket η Εθνική ομάδα της Ρωσίας, καθώς επικράτησε με 73-64 της Ουκρανίας στο πλαίσιο του Δ’ Ομίλου της διοργάνωσης.Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ, το οποίο είναι το απόλυτο φαβορί – μαζί με την Σλοβενία – για την πρώτη θέση στον όμιλο, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και παρά το ότι δεν κατάφερε να… αποσπαστεί σημαντικά από την Ουκρανία, έφτασε στη νίκη χωρίς ν’ απειληθεί
ουσιαστικά από την αντίπαλό της.Τέσσερις πόντοι προβάδισμα για τους Ρώσους στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (15-11), ίδια διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου (28-24), σχεδόν το ίδιο προβάδισμα και στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-50). Σ’ αυτό το γ’ δεκάλεπτο, εξάλλου, το παιχνίδι έγινε σαφώς πιο θεαματικό, καθώς χαλάρωσαν οι δύο άμυνες, κάτι που καταδεικνύεται και από το επιμέρους 25-26 υπέρ των Ουκρανών κι ενώ στις δύο πρώτες περιόδους το σκορ ήταν 28-24 για τους Ρώσους.Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο, οι Ρώσοι… πάτησαν γκάζι και εξανέμισαν τις όποιες ελπίδες διατηρούσαν οι γείτονές τους φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 73-64 πετυχαίνοντας επί μέρους σκορ 20-14.Κορυφαίος παίκτης για τους  - πρωταθλητές Ευρώπης του 2007 – Ρώσους ήταν ο Αντρέι Κιριλένκο, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους και «κατέβασε» 11 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του «ΑK-47» ήταν οι Βίκτορ Κριάπα (8 πόντοι, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ) και Βιτάλι Φρίτζον (12 πόντοι και 3 ριμπάουντ).Όσον αφορά στο συγκρότημα του Μάικ Φρατέλο, αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Σεργκέι Λίστσουκ (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Βιάτσεσλαβ Κραβτσόφ (12 πόντοι και 2 ριμπάουντ).Τα δεκάλεπτα:  15-11, 28-24 (ημίχρονο), 53-50, 73-64ΡΩΣΙΑ:  Βορόντσεβιτς (6π., 6ρ.), Μοζγκόφ (4π., 3ρ., 2ασ.), Μπικόφ (8π., 4ρ.), Φρίτζον (12π., 3ρ.), Σβεντ (10π., 2ρ., 2ασ.), Σαμπάλκιν, Κριάπα (8π., 4ρ. 4ασ.), Αντόνοφ, Μόνια (2π., 4ρ.), Χβοστόφ, Πονκρασόφ (3π., 3ρ.), Κιριλένκο (20π., 11ρ., 1 ασ.)ΟΥΚΡΑΝΙΑ:  Πουστοζβόνοφ (6π., 1ρ.), Λουκάσοφ (3π., 1ρ.), Μπερτ (7π., 2ρ., 6ασ.), Κολτσένκο (9π., 1ρ.), Λιπόβι, Ζαμπιρτσένκο (5π, 3ρ., 3ασ.), Σάλτοβετς (6π., 9ρ.), Πετσέροφ, Λίστσουκ (13π., 4ρ., 2ασ.), Κοζλόφ (3π., 1ρ.), Φεσένκο (0π. 3ρ.), Κραβτσόφ (12π., 2ρ.)