Ο Ριντ νικητής στη Γένοβα

Ο διπλός πρωταθλητής του Supercross, των ΗΠΑ Τσαντ Ριντ κέρδισε τον αγώνα Supercross στη Γένοβα της Ιταλίας.

Το event (αν και υπό κλίμακα σε σχέση με αυτά της Αμερικής) ήταν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Αυστραλό και την ομάδα του « TwoTwo Motorsports team» να προετοιμαστούν για το πρωτάθλημα των Η.Π.Α. Η χρονιά του 2012 για το AMA Supercross, ξεκινά σε 7 περίπου εβδομάδες.

Μετά μία εβδομάδα προετοιμασίας μαζί με τον τεχνικό διευθυντή Μάικ Γκόσλαρ και το μηχανικό του Λαρς Λίντστορμ, ο

Ριντ αγωνίστηκε με τους καλύτερους αναβάτες της Ευρώπης και κατάφερε να κερδίσει.

Ο Ριντ ήταν ο μεγάλος νικητής του Supercross στη Γένοβα κερδίζοντας τον ένα από τους δύο τελικούς. Τον πρώτο τελικό του αγώνα κατέκτησε ο Τζάστιν Μπάρσια με τον Ριντ 2ο να καταφέρνει να τερματίσει στο top 3 μετά από κακή εκκίνηση.

Οι ίδιοι αναβάτες πρωταγωνίστησαν και στο δεύτερο τελικό, όπου μετά από όμορφη μάχη, ο Ριντ κέρδισε τον Μπάρσια με 3ο Σερίλ Κουλόν στην τελική κατάταξη.