Πανηγυρική πρόκριση για Ουνιβερσιδάδ

Όπως αναμενόταν, η Ουνιβερσιδάδ της Χιλής θα είναι ο αντίπαλος της Βάσκο Ντα Γκάμα στα ημιτελικά του Copa Sudamericana, αφού κέρδισε με 3-0 την Άρσεναλ Ντε Σαραντί έπειτα από το εκτός έδρας 2-1 του πρώτου παιχνιδιού.

Μόλις στο δέκατο λεπτό, ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, Εντουάρντο Βάργκας, άνοιξε το σκορ. Το έβδομο του τέρμα στο Copa Sudamericana μείωσε αρκετά τις ελπίδες των Αργεντινών. Το γκολ του Φραντσίσκο Κάστρο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους τελείωσε οριστικά την Άρσεναλ.

Στο 56ο λεπτό ο

Γκουστάβο Κανάλες διαμόρφωσε το 3-0, ενώ στο 65ο ο Φέλιξ Λεγκουιζαμόν άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες μόλις τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο. Ο υπόλοιπος χρόνος κύλησε ευχάριστα για τους ποδοσφαιριστές της Ουνιβερσιδάδ και... εφιαλτικά για την αντίπαλη ομάδα, η οποία διατήρησε παθητικό ρόλο.