Πέντε σερί οι Πρέντατορς

Έστω και στα πέναλτι έπειτα από ένα... τυχερό 1-1, οι Νάσβιλ Πρέντατορς συνέχισαν το νικηφόρο τους σερί κερδίζοντας εντός έδρας τους Σέιντ Λούις Μπλους.

Οι «μπλε» είχαν σαράντα σουτ, έναντι είκοσι των γηπεδούχων, αλλά το σκορ άνοιξε 7:28 πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας σε βάρος της ομάδας με την αγωνιστική υπεροχή. Ο Martin Erat χάλασε το shutout του Jaroslav Halak, αλλά ο T.J. Oshie έστειλε το ματς στην παράταση, 3:52 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και... κατέστρεψε τον προσωπικό θρίαμβο του Pekka Rinne που σταμάτησε στις 39 αποκρούσεις.

Εν τέλει, το γκολ του David Legwand στον τρίτο γύρο των πέναλτι, τα οποία ακολούθησαν της πεντάλεπτης παράτασης πρόσφερε τον επιπλέον βαθμό στα «αρπακτικά». Πλέον, ο σύλλογος του Νάσβιλ έχει 38 βαθμούς, ενώ αυτός του Σέιντ Λούις σαράντα. Αμφότεροι βρίσκονται εντός της προνομιούχας οκτάδας της δυτικής περιφέρειας του NHL.