Πέρασαν από Μόντρεαλ οι Σένατορς

Με γκολ του Daniel Alfredsson, οι Ότουα Σένατορς επιβλήθηκαν των Μόντρεαλ Κανάντιενς στα πέναλτι ύστερα από το 2-2 της κανονικής διάρκειας.

Όλα τα γκολ της κανονικής διάρκειας σημειώθηκαν στο τελευταίο 20λεπτο. Μόλις στο 0:49 της περιόδου άνοιξε το σκορ ο Tomas Plekanec, αν και οι «Χαμπς» ήταν με παίκτη λιγότερο στον πάγο. Ωστόσο, οι Kyle Turris και Jason Spezza πέτυχαν την ανατροπή στην συνέχεια.

Μόλις 49 δεύτερα πριν την λήξη, ο Max Pacioretty διαμόρφωσε το 2-2 και έστειλε το ματς στην παράταση, όταν οι Κανάντιενς είχαν αποσύρει τον τερματοφύλακα τους, για να πιέσουν. Έτσι εξασφάλισαν τον βαθμό της... παρηγοριάς οι γηπεδούχοι και... έμειναν σε αυτόν.

Άλλωστε, ο Alfredsson ήταν ο μοναδικός σκόρερ των πέναλτι και οι «πρωτευουσιάνοι» συμπλήρωσαν τέσσερις σερί νίκες. Πλέον έχουν 56 βαθμούς, ενώ οι Κανάντιενς προωθήθηκαν στους σαράντα.