Πέρασε από το Μετς ο Παμβοχαϊκός

Οι νεοφώτιστοι δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να σηκώσει κεφάλι και πέρασαν νικηφόρα από το Μετς με 3-1.

Η πορεία του Παμβοχαϊκού στο φετινό πρωτάθλημα μόνο τυχαία δεν είναι και αυτό διαπίστωσε, χωρίς πάντως να το… θέλει, ο Παναθηναϊκός, που δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στο κλειστό του Μετς και την παραμονή του στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» προέβαλλαν αντίσταση στους νεοφώτιστους, αρκετή για να τους χαρίσει μόνο ένα σετ,

στη νίκη των φιλοξενούμενων με 3-1.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο σετ, μετά το 18-18, όμως, η πίεση του Ντουσάρμ από το σερβίς επέτρεψε στον Παμβοχαϊκό να κάνει σερί 1-7, παίρνοντας το σετ.
Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε επικρατώντας δύσκολα στο β' με 25-23, αλλά η συνέχεια για τους γηπεδούχους δεν ήταν ανάλογη.

Με «όπλο» το σερβίς, η ομάδα του Ζαλμά προηγήθηκε 14-19, η είσοδος του Αγγελόπουλου βοήθησε το «τριφύλλι» να ισοφαρίσει σε 19-19, όταν όμως οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-22 ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση.

Ο Καζάζης προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του χρησιμοποιώντας Πρωτοψάλτη, Χριστοφορίδη και μέχρι το 15-16 του δ' σετ το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά και πάλι οι «πράσινοι» δεν είχαν λύσεις στο σερβίς του Παμβοχαϊκού που με εντυπωσιακό σερί 2-9 πήρε το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 19-25, 25-23, 22-25, 17-25.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Ζουπάνης 1 (1/6 επ.), Ψάρρας 3, Κόλεφ 7 (3/14 επ., 3 μπλοκ, 66% υπ. - 39% άριστες), Γκορμπάτκοφ 21 (18/38 επ., 2 μπλοκ), Στοϊκοβιτς 10 (9/19 επ., 30% υπ. - 10% άριστες), Πανταλέων 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 74% υπ. - 47% άριστες / Αγγελόπουλος, Χριστοφορίδης 3, Πρωτοψάλτης 1.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 7 (7/16 επ., 56% υπ. - 19% άριστες), Ποτότσνικ 17 (10/22 επ., 6 άσοι, 76% υπ. - 57% άριστες), Στιβαχτής 3, Ντουσάρμ 15 (13/28 επ., 2 άσοι), Κατσανεβάκης 17 (9/17 επ., 8 μπλοκ), Καραγιάννης 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (33% υπ. - 20% άριστες) / Λιόντας, Σζάρεκ, Μπάκας.