Πέρασε τρίτη η Λιθουανία, αποκλείστηκε η Γερμανία

Οι οικοδεσπότες Λιθουανοί επικράτησαν με 84-75 των Γερμανών και συνεχίζουν στη διοργάνωση. Αντίθετα οι Γερμανοί είπαν αντίο στη Λιθουανία.Οι Λιθουανοί δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά τα κατάφεραν κόντρα στους σκληροτράχηλους Γερμανούς, που δεν είχαν σε καλή μέρα τον Ντιρκ Νοβίτσκι.Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Οι Λιθουανοί, με το τέλος του δεκαλέπτου, είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 21-17. Οι Γερμανοί δυσκόλεψαν πολύ τους οικοδεσπότες. Ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ, με τον Κέιμαν να είναι σε εκπληκτική βραδιά. Το σκορ
παρέμεινε «κλειστό» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Λιθουανούς να συνεχίζουν να έχουν ελαφρύ προβάδισμα, 37-33.Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γερμανοί μπήκαν πιο δυνατά και με καλάθι και φάουλ του Κέιμαν πέρασαν μπροστά στο σκορ με 41-39. Με 9-0 σερί , οι Λιθουανοί πέρασαν μπροστά, 48-41 Για να περάσουν στην επόμενη φάση οι Γερμανοί έπρεπε να νικήσουν με 11 πόντους και πάνω την Λιθουανία και γι αυτό μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Λιθουανοί όμως έκλεισαν τον Νοβίτσκι με αποτέλεσμα να ελέγχουν το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ψύχραιμοι τα τελευταία λεπτά και πήραν δίκαια τη νίκη.Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-33, 58-52, 84-75 ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεμζούρα): Καουκένας 19 (1), Καλνιέτις 9, Ντελινινκάιτις, Πόσιους 2, Γιανκούνας 2, Σονγκάιλα 4, Γιασάιτις 8 (1),  Βαλαντσιούνας 15, Λαβρίνοβιτς , Γιασικεβίτσιους 17 , Γιαβτόκας 8 ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μπάουερμαν) : Μπένζινγκ 18(2), Χάμαν 4, Χέρμπερ 2, Γιάγκλα 2, Κέιμαν 25, Νοβίτσκι 16(1), Όλμπρεχτ, Πλάιβ 11, Σαφάρτζικ 13(3), Σούλτζε 6, Σβέθελμ 3 (1), ΣτάιγκερΓια να δείτε την εξέλιξη του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.