Πήρε το «Χ» η Αυστραλία

Στο 1-1 έμεινε η Αυστραλία με την Ιαπωνία στο σημαντικότερο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής του τέταρτου προκριματικού γύρου της ασιατικής ζώνης.

Οι «καγκουρό» ισοφάρισαν στο 70ό λεπτό με πέναλτι του Λουκ Ουιλσάιρ της Δυναμό Μόσχας. Μάλιστα οι Αυστραλοί είχαν ήδη μείνει με δέκα παίκτες λόγω αυστηρής αποβολής του Μαρκ Μίλιγκαν στο 55ο λεπτό. Το γκολ των Ιαπώνων σημειώθηκε στο 65ο λεπτό από τον Γιούζο Κουριχάρα, ενώ στο 89ο λεπτό αποβλήθηκε

με δεύτερη κίτρινη ο σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Στο 1-1 κατέληξε και το άλλο ματς του δεύτερου ομίλου. Συγκεκριμένα το Ιράκ υποδέχθηκε το Ομάν και ισοφάρισε με πέναλτι του Γιουνίς Καλέφ στο 37ο λεπτό. Στο όγδοο ο Μοχάμεντ Αλ Μπαλουσί είχε ανοίξει το σκορ για το Ομάν.

Ακόμα, η Νότια Κορέα έφτασε στους έξι βαθμούς με το 3-0 επί του Λιβάνου. Ο 22χρονος μέσος Κιμ Μπο Κιούνγκ σημείωσε δύο γκολ στο 30ό και στο 48ο λεπτό. Στο 90ό ο Κου Για Κέολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Το Ιράν και το Κατάρ έμειναν στο 0-0 στο άλλο παιχνίδι.