Πρόκριση για Γερμανία

00:10 3/9/2011 - Πηγή: OnSports
Τη νίκη με 6-2 απέναντι στην Αυστρία πήρε η Γερμανία η οποία προκρίθηκε στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.Η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Πολωνία και την Ουκρανία είναι η Γερμανία μετά τη νίκη της με 6-2 απέναντι στην Αυστρία.Έτσι η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ έκανε το οκτώ στα οκτώ και εξασφάλισε την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Κλόζε στο 9’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τους Οζίλ (23’) και Ποντόλσκι (28’) να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 3-0.Πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως ο Αρναούτοβιτς μείωσε
σε 3-1 στο 42’. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι με τον Οζίλ (48) να κάνει το 4-1 και τον Χάρνικ να μειώνει και πάλι στα δύο τέρματα κάνοντας το 4-2 στο 51’.Από εκεί και πέρα όμως τα τέρματα των Σούρλε (84’) και Γκέτσε (88’) διαμόρφωσαν το τελικό 6-2.ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Χέβεντες (46’ Μπόατενγκ), Χιούμελς, Σβαϊνστάιγκερ, Οζίλ, Ποντόλσκι (73’ Σούρλε), Κλόζε, Μέλερ, Μπαντστούμπερ, Λαμ, Κρόος (85’ Γκέτσε)ΑΥΣΤΡΙΑ: Γκράτσεϊ, Πόγκατετζ, Φουκς, Αρναούτοβιτς, Αλάμπα, Νταγκ, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Κλάιν, Ρόγιερ (73’ Χόφερ), Χάρνικ, Σίμερ