Πρώτη νίκη για τις «πάπιες»

Στο Ελσίνκι έχασαν, αλλά στην Στοκχόλμη κέρδισαν οι Άναχαϊμ Ντακς και επιστρέφουν στις Η.Π.Α. με ανάμεικτα συναισθήματα.

Έστω και στην διαδικασία των πέναλτι, οι «πάπιες» κατέβαλαν την αντίσταση των Νιου Γιορκ Ρέιντζερς και πήραν τον επιπλέον βαθμό, αφού οι δύο σύλλογοι είχαν ήδη εξασφαλίσει από έναν. O Bobby Ryan πέτυχε το καταλυτικό γκολ στην τελική διαδικασία και η απόκρουση του Jonas Hiller κόντρα στον Artem Anisimov

έκρινε την αναμέτρηση επί ευρωπαϊκού εδάφους.

Ουδείς επιθετικός σημείωσε γκολ στις πρώτες έξι εκτελέσεις πέναλτι, ενώ η κανονική διάρκεια και η πεντάλεπτη παράταση έληξαν 1-1. Στα μέσα της πρώτης περιόδου, ο Andrew Cogliano άνοιξε το σκορ για τους Ντάκς, αλλά ο Brad Richards ισοφάρισε 2:15 πριν το τέλος.

Αμφότερες οι ομάδες έχουν δύο βαθμούς ύστερα από ισάριθμα παιχνίδια. Ωστόσο, οι Νεοϋορκέζοι έχουν δύο ήττες έπειτα από το τέλος του 60λεπτου, ενώ οι «πάπιες» μία νίκη και μία ήττα στην πρεμιέρα.