Ρόδος – Κως 2-1

Δύσκολη νίκη με 2-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης πήρε η Ρόδος απέναντι στην Κω, στο ντέρμπι των Δωδεκανήσων, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν τον αγώνα με 10 παίκτες.

Από το 21’ κιόλας η Κως έμεινε με παίκτη λιγότερο, ύστερα από την αποβολή του Μπριμπίλη, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο οι γηπεδούχοι, παίρνοντας προβάδισμα 1-0 ένα λεπτό μετά, από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καντιμοίρη.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι παρά το αριθμητικό

τους μειονέκτημα κατάφεραν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Σιώμο. Ενώ όλα έδειχναν ότι θα «τσιμπούσαν» το βαθμό της ισοπαλίας, η Ρόδος δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 93’ με τον Φράγκο, ο οποίος έκανε το 2-1, πήρε το πολύτιμο «τρίποντο».

ΡΟΔΟΣ: Τόππος, Διακοβασιλείου, Καντιμοίρης, Καλημέρης (70' Δανάς), Θαμνόπουλος, Καταπόδης, Καρπαθάκης (55' Πελέκης), Γκίνης, Φράγκος, Γεωργάς (62' Ορφανίδης), Παπαδόπουλος.

ΑΕ ΚΩΣ: Σανταμούρης, Οικονόμου, Ιωαννίδης, Χατζηαντωνίου, Μαργαρίτης, Μπιρμπίλης, Φυτάς, Εμμανουήλ, Πης, Τσάτσας (65' Αχμέτ), Σιώμος.