Σώθηκε η Τσεχία

19:30 3/9/2011 - Πηγή: OnSports
Στις καθυστερήσεις ισοφάρισε η Τσεχία την Σκωτία σε 2-2 και ουσιαστικά «καπάρωσε» την δεύτερη θέση του ομίλου.Πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της μέσω των μπαράζ στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έκανε η Τσεχία η οποία κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 2-2 στο «Πάρκχεντ» απέναντι στην Σκωτία.Αυτό γιατί διατήρησε το προβάδισμα των πέντε βαθμών από την 3η θέση της βαθμολογίας και έκανε τεράστιο βήμα για να τερματίσει δεύτερη, πίσω από την Ισπανία.Ο Μίλερ στο 44’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Σκωτσέζους, με τον Πλασίλ στο 78’ να ισοφαρίζει για την Τσεχία.
Πέντε λεπτά αργότερα όμως ο Φλέτσερ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα που βολεύει μόνο την Τσεχία, διαμορφώθηκε από τον Κάντλετς στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.ΣΚΩΤΙΑ: ΜακΓκρέγκορ, Χάτον, Μπάρντσλεϊ (76΄Γουίλσον), Μπέρα, Κάλντγουελ, Άνταμ (79’ Κόουι), Φλέτσερ, Μπράουν, Μίλερ, Μόρισον, Νέισμιθ (86’ Ρόμπσον)ΤΣΕΧΙΑ: Λαστούβκα, Κάντλετς, Ράινοχ, Χούμπνικ, Σίβοκ, Πετρζέλα (56’ Ρέζεκ), Ροσίτσκι, Πλασίλ, Μπάρος (92’ Βάσεκ), Χούμπσμαν, Γίρασεκ (77’ Πέκχαρτ)