Στα… δύο δευτερόλεπτα ο McDonagh των Ρέιντζερς

Οι Νιου Γιορκ Ρέιντζερς επικράτησαν με 3-2 εκτός έδρας των Κάλγκαρι Φλέιμς δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης!

Στην κανονική διάρκεια, οι Νεοϋορκέζοι προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά ισοφαρίστηκαν γρήγορα. Οι Marian Gaborik και Brandon Prust βρήκαν δίχτυα για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τις «φλόγες» ισοφάρισαν οι Jarome Iginla και Mark Giordano. Στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, οι τερματοφύλακες βρήκαν ρυθμό και το 2-2 έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του 60λέπτου.

Ακολούθησε υποχρεωτικά η πεντάλεπτη παράταση και… παραλίγο τα πέναλτι, αφού σε οριακό χρόνο, ο Ryan McDonagh σκόραρε και πρόσφερε τον επιπλέον βαθμό στους Ρέιντζερς. Με αυτόν βρέθηκαν στους έξι, ενώ η ομάδα του Κάλγκαρι «ανέβηκε» στους πέντε.