Στα πέναλτι η Τσέλσι

Την πρόκριση στους «16» του Λιγκ Καπ πήρε η Τσέλσι η οποία επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι απέναντι στην Φούλαμ.Σίγουρα το Λιγκ Καπ δεν είναι η διοργάνωση που δίνουν την μεγαλύτερη προσοχή οι μεγάλες ομάδες του αγγλικού ποδοσφαίρου. Κάτι που αποδεικνύεται από το γεγονός ότι χρησιμοποιούνται αρκετοί νεαροί ποδοσφαιριστές από τους προπονητές.Κάπως έτσι είδε το παιχνίδι με την Φούλαμ ο Αντρέ Βίλας Μπόας ο οποίος παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές απέναντι στους «κότατζερς». Κάτι που λίγο έλειψε να το πληρώσει καθώς στο 47’ ο Άλεξ δέχτηκε την κόκκινη κάρτα.Έτσι οι «μπλε» δεν κατάφεραν
να καθαρίσουν το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού και έτσι η πρόκριση οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η Τσέλσι ήταν πιο ψύχραιμη και με ήρωα τον Πετρ Τσεχ, πήρε την πρόκριση με 4-3.Στα άλλα παιχνίδια η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την πρόκριση στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ» επικρατώντας με 2-0 της Μπέρμιγχαμ. Η είδηση που προκύπτει όμως δεν είναι άλλη από το γκολ που πέτυχε στο ντεμπούτο του ο Όουεν Χάργκριβς με τους «πολίτες» στο 17’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπαλοτέλι στο 38’.Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 1-2 πήρε τη νίκη η Λίβερπουλ απέναντι στην Μπράιτον. Ο Κρεγκ Μπέλαμι στο 7’ άνοιξε το σκορ, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του, με τον Κάιτ στο 81’ να καθαρίζει το παιχνίδι για τους «κόκκινους». Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Μπαρνς στις καθυστερήσεις με πέναλτι.Στην παράταση πήρε την πρόκριση η Έβερτον απέναντι στην Γουέστ Μπρομ στο «Γκούντισον Παρκ». Οι «μπάγκις» πήραν το προβάδισμα με πέναλτι του Μπρουντ στο 57’, ωστόσο ο Φελαϊνί ισοφάρισε στο 89’ στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Νέβιλ στο 103’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Τη νίκη – πρόκριση με 2-1 πήρε η Σαουθάμπτον στο «Σεντ Μέρις» απέναντι στην Πρέστον, ενώ στην παράταση και τα πέναλτι οδηγήθηκε η αναμέτρηση της Κάρντιφ με την Λέστερ μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας. Εκεί η Κάρντιφ ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε την πρόκριση με 7-6.