Στα πέναλτι η Βραζιλία

Η Βραζιλία αποδείχθηκε περισσότερο ψύχραιμη στην διαδικασία των πέναλτι και επικράτησε της Ισπανίας στα προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος για παίκτες κάτω των είκοσι ετών.Σε πλήρη αντίθεση με την επίδοση της ανδρικής ομάδας στο πρόσφατο Copa America, οι νεαροί Βραζιλιάνοι είχαν 4/4 στα πέναλτι και εκμεταλλεύτηκαν τις δύο απώλειες των Ισπανών, για να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά με 4-2. Οι Κασεμίρο, Ντανίλο, Ενρίκε και Ντουντού ευστόχησαν διαδοχικά για τους θριαμβευτές. Από την άλλη,
μονάχα οι Μπάτρα και Σέρχι Ρομπέρτο έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, ενώ Αμάτ και Βάσκεζ αποδείχθηκαν μοιραίοι.Μάλιστα, ο τελευταίος, ο Αλβάρο Βάσκεζ, ισοφάρισε στην παράταση και έστειλε ουσιαστικά το ματς στην διαδικασία των πέναλτι. Η Ισπανία είχε «απαντήσει» μόλις δύο λεπτά μετά το γκολ του Ντουντού στο 99ο λεπτό.Πάντως, τα δύο γκολ της παράτασης προστέθηκαν στα ισάριθμα της κανονικής διάρκειας, αφού αρχικά ο Ντα Σίλβα Ούλιαν έδωσε το προβάδισμα στους Βραζιλιάνους στο 35ο λεπτό, ενώ ο Ροντρίγκο «έγραψε» το 1-1 στο 57ο. Πρέπει να σημειωθεί πως το γκολ του Ουίλιαν δεν έπρεπε να κατακυρωθεί, αφού επετεύχθη από θέση οφσάιντ. Γενικότερα, οι Ισπανοί ήταν ελαφρώς ανώτεροι, αλλά παρουσίασαν κενά στην άμυνα τους.Έτσι, η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει το Μεξικό στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ο έτερος ημιτελικός είναι ήδη καθορισμένος και θα συμμετάσχουν σε αυτό Γαλλία και Πορτογαλία.Βραζιλία: Φερέιρα, Ντανίλο, Χουάν, Ουβίνι, Σίλβα, Κουτίνιο (79’ Ντουντού), Κασεμίρο, Εμποάμπα (97’ Άλαν), Φερνάντο, Ουίλιαν (63’ Νεγκουέμπε), Ενρίκε.Ισπανία: Σέρτζιο, Αμάτ, Μπάτρα, Νοβεγκίλ, Αντολίνεζ, Μαντράζο (91’ Λομπάτο), Ρομέου, Ροντρίγκο (82’ Βάσκεζ), Κόκε, Χερέρα (46’ Ρομπέρτο), Ίσκο.