Στα πέναλτι με Zetterberg οι Ρεντ Ουίνγκς

Αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-2 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, οι Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς επικράτησαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Ο 31χρονος Σουηδός επιθετικός, Henrik Zetterberg, ήταν ο «χρυσός» σκόρερ της τελικής διαδικασίας, αφού νωρίτερα είχε βρει δίχτυα ο συμπαίκτης του, Pavel Datsyuk, και είχε ισοφαρίσει ο Radim Vrbata. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, πάντως, τα «κόκκινα» φτερά ισοφάρισαν δύο φορές, χωρίς να προηγηθούν στο σκορ.

Συγκεκριμένα, στην

πρώτη περίοδο ο Vrbata συμπλήρωσε 21 γκολ και ο Valtteri Filppula ισοφάρισε σε 1-1. Στην τρίτη, ο Taylor Pyatt διαμόρφωσε το 2-1, αλλά ο αρχηγός, Johan Franzen, σημείωσε το 2-2 με το 17ο φετινό του γκολ.

Γενικά, οι γηπεδούχοι είχαν 42 σουτ έναντι 27 των «λύκων», αλλά είχαν απέναντι τους έναν εξαιρετικό Mike Smith. Τελικά, όμως, πήραν τους δύο βαθμούς, βρέθηκαν στους 55 και στην τέταρτη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL. Από την πλευρά τους, οι Κογιότες ανέβηκαν στους 47 και στην δέκατη θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ.