Στα πέναλτι οι Άιλαντερς

05:51 4/1/2012 - Πηγή: OnSports

Οι Νιου Γιορκ Άιλαντερς επικράτησαν των Καρολάινα Χούρικεϊνς στα πέναλτι ύστερα από το 3-3 της κανονικής διάρκειας.

Οι δύο «χειρότερες» ομάδες της ανατολικής περιφέρειας του NHL «συγκρούστηκαν» στο Ράλεϊ της Καρολάινας και ο Frans Nielsen σημείωσε το καταλυτικό γκολ στα πέναλτι. Μάλιστα, ο Kyle Okposo είχε ισοφαρίσει σε 3-3 μόλις 1:30 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Στα πέναλτι σκόραραν

και οι P.A. Parenteau (Άιλαντερς) και Jussi Jokinen (Χούρικεϊνς), αλλά ο Nielsen έκανε την διαφορά. Για τους «τυφώνες» βρήκαν δίχτυα ο Anthony Stewart (1-1) στην πρώτη περίοδο, ο Brandon Sutter (2-1) στην δεύτερη περίοδο και ο Chad LaRose (3-2) στην τρίτη. Εν τω μεταξύ ο Nielsen είχε ισοφαρίσει σε 2-2, ενώ ο Matt Moulson είχε ανοίξει το σκορ με το 18ο του φετινό τέρμα.

Πλέον, οι «νησιώτες» έχουν 34 βαθμούς και οι Χούρικεϊνς 33. Αμφότεροι παραμένουν μακριά από τους στόχους τους και την προνομιούχα οκτάδα της Ανατολής.