Στα πέναλτι το Τορόντο

Έπειτα από το 3-3 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, οι Τορόντο Μέιπλε Λιφς κέρδισαν εκτός έδρας τους Ντάλας Σταρς στα πέναλτι.

Ο Joffrey Lupul σημείωσε το μοναδικό γκολ της τελικής διαδικασίας καθορισμού νικητή και πρόσφερε τον επιπλέον βαθμό στην φιλοξενούμενη ομάδα. Νωρίτερα, οι Λιφς είχαν προηγηθεί με 2-1 και 3-2, αλλά τελικά ο Radek Dvorak ισοφάρισε σε 3-3, 7:13 πριν το τέλος.

Στην πρώτη περίοδο, ένα σουτ του Eric Nystrom είχε δώσει το προβάδισμα

στα «αστέρια», αλλά ο Joey Crabb ισοφάρισε σε μία φάση διαρκείας και ο Dion Phaneuf έδωσε το προβάδισμα στον σύλλογο του Τορόντο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου με power play γκολ.

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο ο Eric Nystrom ισοφάρισε σε 2-2 με σουτ, ενώ το τελευταίο προβάδισμα των Μέιπλ Λιφς καταγράφηκε στο έβδομο λεπτό της τρίτης περιόδου, όταν ο Clarke Macarthur έστειλε το puck στην αντίπαλη εστία.

Έτσι, οι Λιφς συμπλήρωσαν 28 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ντάλας 27. Αμφότερες βρίσκονται στις υψηλές θέσεις των περιφερειών τους έπειτα από την ολοκλήρωση του 25% της regular season.