Στην κορυφή η Πόρτο

00:50 7/9/2011 - Πηγή: OnSports
Μπενφίκα και Μπράγκα χάρηκαν για λίγες μέρες την κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος, αφού η Πόρτο τις ξεπέρασε με το 4-2 σε βάρος της Λεϊρία.Μία γρήγορη αντεπίθεση στο 28ο λεπτό έφερε το πρώτο γκολ για τους «δράκους», οι οποίοι είχαν δεχθεί έντονη πίεση μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μόλις οκτώ λεπτά αργότερα ο Κλέμπερ πέτυχε το 2-0.Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Αντρέ Αλμέιδα μείωσε στο 51ο λεπτό. Το παράδοξο ήταν πως τα φώτα
στα Marinha Grande Stadium έσβησαν στο 58ο και ουσιαστικά διέκοψαν την ανοδική πορεία της Λεϊρία. Αμέσως μετά, στο 63ο και στο 74ο λεπτό, οι σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου πέτυχαν νέα γκολ διαμορφώνοντας το 4-1. Αμφότερα προήλθαν από ομαδικές προσπάθειες.Μία στημένη φάση στο 78ο λεπτό, ήταν αυτή που προκάλεσε το 4-2. Συγκεκριμένα, ο Ντιέγκο Γκάουτσο πραγματοποίησε μεγαλύτερο άλμα και έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα αντίπαλα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις, ο κινητικός Φερνάντο Μπελούτσι, πρώην άσος του Ολυμπιακού, «σέρβιρε» έτοιμο το 5-2 στον Σιλβέστρ Βαρέλα.Έτσι, η Πόρτο έφθασε στο απόλυτο με εννέα βαθμούς σε τρία παιχνίδια. Ακριβώς την… αντίθετη συγκομιδή έχουν οι ουραγοί του πρωταθλήματος, που συμπλήρωσαν τρεις ήττες.