Στην παράταση οι Σέιμπερς

06:06 8/3/2012 - Πηγή: OnSports

Με γκολ του Jason Pominville, οι Μπάφαλο Σέιμπερς επικράτησαν των Καρολάινα Χαρικέινς με 3-2 στην παράταση.

Το παιχνίδι κατέληξε μεν στην παράταση, αλλά αυτή διήρκεσε μόλις 56 δευτερόλεπτα. Τόσα χρειάστηκε ο Pominville για να μετατρέψει power play σε «χρυσό» γκολ. Τη μοιραία δίλεπτη ποινή

δέχθηκε ο Bryan Allen, 55 δεύτερα πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας, και με παίκτη παραπάνω στον πάγο ο προαναφερόμενος σκόρερ «πυροβόλησε» τον Cam Ward, τερματοφύλακα των «κέινς», ύστερα από ασίστ του Christian Ehrhoff.

Οι Thomas Vanek και Tyler Myers είχαν σκοράρει στο 60λεπτο, ενώ οι Jaroslav Spacek και Chad LaRose βρήκαν δίχτυα για τους φιλοξενούμενους. Πάντως, οι «τυφώνες» πήραν τον βαθμό της... παρηγοριάς.

Με αυτόν βρέθηκαν στους 65 και έμειναν στην 14η θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL, επτά βαθμούς μακριά από την προνομιούχα της οκτάδα. Στους εβδομήντα βαθμούς ανήλθε η ομάδα του Μπάφαλο που κατατάχθηκε στην δέκατη θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ.