Στους 19 και οι Κινγκς

Οι Λος Άντζελες Κινγκς πήραν μία εύκολη νίκη με 5-2 σε βάρος των Μινεσότα Ουάιλντ και βρέθηκαν στους 19 βαθμούς μαζί με άλλες πέντε ομάδες της δυτικής περιφέρειας του NHL.

Οι «βασιλιάδες» πέτυχαν τέσσερα τέρματα στην καταλυτική δεύτερη περίοδο, ενώ είχαν ανοίξει το σκορ στην πρώτη. Ο Colin Fraser σημείωσε το πρώτο γκολ, ενώ ακολούθησαν οι αντίστοιχες επιτυχίες των Alec Martinez, Dustin Brown, Simon Gagne και Matt Greene. Μάλιστα, ύστερα από το 4-0, ο Niklas Backstrom αντικατέστησε τον Josh Harding, αφού ο αρχικός τερματοφύλακας βρέθηκε σε άσχημη βραδιά.

Οι «τρελοί» έδωσαν σημεία...ζωής στην τρίτη περίοδο, αλλά τα γκολ των Cal Clutterbuck και Darroll Powe απλά μείωσαν την έκταση της ήττας. Έπειτα από το αποψινό 5-2 υπέρ των Κινγκς, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με άλλες τέσσερις (4η μέχρι 9η θέση) στην Δύση με 19 βαθμούς.