Το Top-10 των τελικών Κυπέλλου Ελλάδας (photos+videos)

Τα… 81 χρόνια ζωής συμπληρώνει αισίως φέτος ο θεσμός του Κυπέλλου Ελλάδας και με αφορμή τον σημερινό (28/04) τελικό ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Ατρόμητο το Onsports σταχυολογεί και καταγράφει τους 10 καλύτερους που έχουν μείνει στην ιστορία της διοργάνωσης...

Μετά από 81 χρόνια, το Κύπελλο Ελλάδας

έχει να παρουσιάσει τελικούς για... όλα τα γούστα! Παιχνίδια με επικές ανατροπές, άλλα με «ηχηρές» εκπλήξεις, ακόμα και με… στρίψιμο της δεκάρας έχει αναδειχτεί νικητής στην δεύτερη τη τάξει εγχώρια ποδοσφαιρική διοργάνωση, άλλωστε.

Λίγες ώρες προτού ο Ολυμπιακός και ο Ατρόμητος... διασταυρώσουν τα ξίφη τους στο Ολυμπιακό στάδιο, στο πλαίσιο του 82ου τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας, το Onsports κάνει... βουτιά στο παρελθόν και θυμάται το Top-10 των τελικών!

Θέση: 10 Σεζόν: 1959-60 Ομάδες: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Σκορ: 1-1, 3-0

Είναι η πρώτη από τις συνολικά 11 φορές που οι δυο «αιώνιοι» θα βρεθούν αντιμέτωποι σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας. Οι δύο ομάδες αναμετρώνται αρχικά στις 7 Αυγούστου, στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, κάτω από αφόρητη ζέστη, ενώ το ματς τελειώνει ισόπαλο 1-1, με τα γκολ των Παπαεμμανουήλ και Μπέμπη. Αποφασίζεται δεύτερος αγώνας, αυτή την φορά στο φαληρικό στάδιο, ο οποίος και διεξάγεται 35 ημέρες αργότερα. Οι γηπεδούχοι παίρνουν άνετα τη νίκη, με δύο τέρματα του Πολυχρονίου και ένα του Σιδέρη, με 3-0...

Θέση: 9 Σεζόν: 1968-1969 Ομάδες: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός Σκορ: 1-1

Ο Σιδέρης βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, ο Παναθηναϊκός «απαντάει» με τον Δομάζο, αλλά το τελικό αποτέλεσμα μένει 1-1. Τι γίνεται, λοιπόν, όταν ένα ματς λήξει ισόπαλο σε κανονική διάρκεια και παράταση; Η απάντηση, εκείνη την εποχή, είναι πραγματικά απρόσμενη, αλλά και... χαρακτηριστική του ρητού «σημεία των καιρών» και περιλαμβάνει το... στρίψιμο της δεκάρας! Η τύχη είναι αυτή που κρίνει την δίωρη προσπάθεια των ποδοσφαιριστών και πηγαίνει με το μέρος των «πράσινων».

{youtube}SA9Jhn9j_S8{/youtube}

Θέση: 8 Σεζόν: 1978-79 Ομάδες: Πανιώνιος - ΑΕΚ Σκορ: 3-1

Σε ένα κατάμεστο «Καραϊσκάκη» οι Νεοσμυρνιώτες ψάχνουν την υπέρβαση, τον παρθενικό τους τίτλο κόντρα στο φαβορί, την ΑΕΚ του Μπάγεβιτς και του Μαύρου. Παρότι το γκολ του Τάσου στο τρίτο μόλις λεπτό του ματς, τους... πιάνει στο ύπνο εντούτοις όχι μόνο δεν το βάζουν κάτω αλλά κάνουν και την ολική επαναφορά στην επανάληψη... Εκεί όπου κατ’ αρχήν ισοφαρίζουν, στο 51’ με τον Αναστόπουλο, για να πάρουν στο 67ο λεπτό με τον Λίμα και να «σφραγίσουν» την νίκη τους με το τέρμα του αείμνηστου Παθιακάκη, πέντε λεπτά πριν τη λήξη!

{youtube}o9c-1YO_sRE{/youtube}

Θέση: 7 Σεζόν: 1984-85 Ομάδες: Λάρισα - ΠΑΟΚ Σκορ: 4-1

Το δις εξαμαρτείν ουκ... ομάδος σοφής. Πόσο μάλλον το τρις... Στην τρίτη απόπειρα της να κατακτήσει το Κύπελο Ελλάδας -μέσα σε ισάριθμα χρόνια- η ΑΕΛ τα καταφέρνει και μάλιστα με τρόπο εμφατικό, που δεν επιδέχεται της παραμικρής αμφισβήτησης! Η ομάδα... μοντέλο του Αντρέι Στρεϊλάου δεν αφήνει κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ και με δύο γκολ από τον Ζιώγ