Το ντέρμπι των ανατροπών

Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο «Άιμπροξ» η Ρέιντζερς επικράτησε με 4-2 της Σέλτικ στο μεγαλύτερο ντέρμπι της Σκωτίας.Τον… αέρα της Σέλτικ έχει πάρει η Ρέιντζερς τα τελευταία τρία χρόνια με τις κατακτήσεις του πρωταθλήματος. Φέτος έκανε ακόμα ένα βήμα για να φτάσει στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 4-2 στο «Old Firm» της Σέλτικ και πήρε προβάδισμα τεσσάρων βαθμών.Οι «διαμαρτυρόμενοι» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 23’ προηγήθηκαν με τέρμα του Νέισμιθ. Οι «Κέλτες» όμως πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο είχαν καταφέρει να ανατρέψουν την κατάσταση.Ο Χούπερ στο 34΄έφερε το παιχνίδι
στα ίσια, με τον Ελ Καντούρι στο 41’ να κάνει το 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη όμως το… γήπεδο έγειρε και η Ρέιντζερς κατάφερε να φτάσει σε νέα ανατροπή.Ο Γέλαβιτς στο 55’ ισοφάρισε, με τον Λάφερτι να κάνει το 3-2 στο 67’. Ένα λεπτό αργότερα ο Μούλγκρου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους που έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με τέρμα του Νέισμιθ στις καθυστερήσεις.ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Γκοϊάν, Πάπατς, Γουίτακερ, Μποκανέγκρα, Εντού, Ντέιβις, Νέισμιθ, Βίλντε, Γέλαβιτς (92’ Χίλι), Λάφερτι (80’ ΜακΚάλοχ)ΣΕΛΤΙΚ: Φόρστερ, Ελ Καντούρι (63’ Στόουκς), Βίλσον, Γουίλσον, Λούβενς, Μπράουν (74’ Φόρεστ), Σουνγκ Γεούνγκ, Μούλγκρου, Καγιάλ, Σαμαράς (83’ Μπανγκουρά), Χούπερ