Τους… ξαναέστειλε στα θρανία!

Μάθημα άμυνας παρέδωσε η Εθνική ομάδα στους παίκτες του Αμερικανικού Πανεπιστημίου, Μπρίγκαν Γιανγκ.Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση (83-54), σε μια αναμέτρηση που στερήθηκε των υπηρεσιών των Νίκου Ζήση και Κώστα Καϊμακόγλου (ήταν εκτός 12άδας).Η Εθνική ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ (8-10, στο 5ο λεπτό). Ωστόσο, δεν άργησε να πάρει μπροστά… Με πιεστική άμυνα και επιθετικούς οδηγούς τους Αντώνη Φώτση, Γιάννη Μπουρούση και Κώστα Βασιλειάδη απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 14-2 και βρέθηκε στο +10 (32-12, στο 11’).Από κει και πέρα τα πράγματα ήταν εύκολα
για τους διεθνείς μας, οι οποίοι δεν χαλάρωσαν λεπτό… Η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν αδιαπέραστη, οι Κώστας Κουφός και Κώστας Βασιλειάδης φόρτωναν κατά βούληση το καλάθι των Αμερικανών και η διαφορά δεν άργησε να εκτιναχθεί στους 24π. (50-26).Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαθε επιθετικό μπλακ άουτ, καθώς στα εννιά λεπτά που ακολούθησαν δεν κατάφερε να πετύχει περισσότερους από 4π.! Σώθηκε, όμως, από την πολύ καλή του άμυνα, αφού στο ίδιο διάστημα οι Αμερικανοί δεν πέτυχαν περισσότερους από 10π. (54-36). Τελικά ο Κουφός ήταν εκείνος που «ξεκόλλησε» την Εθνική και την βοήθησε να κλείσει την 3η περίοδο προηγούμενη με 58-38.Οσον αφορά για το… καλύτερο; Οι διεθνείς μας το είχαν κρατήσει για το τέλος! Τα γκαρντ «σέρβιραν» έτοιμα καλάθια στον Κώστα Κουφό, εκείνος σκόραρε ακατάπαυστα σα να μην είχε αντίπαλο και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 31π. (75-44, στο 35’). Παρά τις αποστάσεις (και με την σχετική προτροπή του Ηλία Ζούρου) η ελληνική ομάδα δεν χαλάρωσε (80-50 στο 39’) και έφτασε δια περιπάτου στην τελική επικράτηση.Δεκάλεπτα: 28-12, 52-26, 59-38, 83-54.Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης…{coveritlive}54f36d3abf{/coveritlive}