Βήμα κορυφής η «ένωση»

Η Φιλαδέλφεια Ούνιον επικράτησε με 3-2 της μαχητικής Ντι Σι Γιουνάιτεντ και βρέθηκε έναν βαθμό μακριά από την κορυφή της ανατολικής περιφέρειας της MLS.Στο τελευταίο στάδιο της regular season, οι βαθμοί παίρνουν μεγαλύτερη σημασία, κάτι που αντιλήφθηκαν αμφότερες οι ομάδες της συγκεκριμένης αναμέτρησης του αμερικανικού πρωταθλήματος. Πάντως, οι γηπεδούχοι, ήταν αυτοί που έφυγαν χαμογελαστοί από τον αγωνιστικό χώρο.Ο Σεμπαστιάν Λε Του σκόραρε στο τέταρτο και στο 15ο λεπτό, αλλά το φαινομενικά «καθαρό» σκορ υπέρ της «ένωσης» ισοφαρίστηκε σχετικά γρήγορα.
Πρώτος ο Ντουέιν Ντε Ροζάριο στο 22ο λεπτό και δεύτερος ο Άντι Νάτζαρ στο 30ό «απάντησαν» στα δύο γκολ του 27χρονου πρώην παίκτη της Λοριάν.Το καταλυτικό σημείο της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 57ο λεπτό, όταν ο Μάικλ Φαρφάν σημείωσε το 3-2 με μακρινό σουτ. Τρία λεπτά αργότερα εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο ο Φρέντι Αντού, ο οποίος έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά ο πρώην παίκτης του Άρη δεν αποδείχθηκε μοιραίος, αφού οι «πρωτευουσιάνοι» δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν.Μοιραία, η Γιουνάιτεντ έμεινε στους 38 βαθμούς, ενώ το όριο της πρόκρισης στα play off βρίσκεται στους 39. Από την άλλη, οι Ούνιον «ανέβηκαν» στο 43 και στην δεύτερη θέση της Ανατολής.Φιλαδέλφεια Ούνιον: Μακμάθ, Βαλντές, Ουίλιαμς (80’ Νακαζάουα), Καλίφ, Γκ. Φαρφάν, Μ. Φαρφάν, Τόρες (60’ Αντού), Κάρολ, Οκούγκο (46’ Μαπ), Λε Του, Παούνοβιτς.Ντι Σι Γιουνάιτεντ: Χαμίντ, Μπουρς, Ουάιτ, Μακντόναλντ, Σιμ, Ντα Λουζ (74’ Μπρετσνάιντερ), Κίτσεν, Ντε Ροζάριο (62’ Κουαράντα), Νάτζαρ, Κινγκ, Ουόλφ.