«Ξύπνησε» ο Moore για τους Λάιτνινγκ

Μεγάλη περίοδο... ξηρασίας διέκοψε ο Dominic Moore και πρόσφερε την νίκη με 5-3 επί των Μπόστον Μπρούινς στους Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ.

Ο κεντρικός επιθετικός των «κεραυνών» πέτυχε το νικητήριο γκολ 3:45 πριν την λήξη του αγώνα και βρήκε πάλι δίχτυα ύστερα από 11 ολόκληρα παιχνίδια. Ακόμα ο Steven Stamkos συμπλήρωσε 31 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα διαμορφώνοντας το 5-3 σε άδεια εστία.

Νωρίτερα, οι Vincent Lecavalier, Tom Pyatt και

Ryan Malone είχε σκοράρει για τους «μπολτς». Από την άλλη, ο Daniel Paille πέτυχε το δεύτερο του φετινό shorthanded γκολ, ενώ ο Nathan Horton σημείωσε δύο τέρματα, ισοφάρισε σε 1-1 και σε 2-2 στην δεύτερη περίοδο, αλλά δεν απέτρεψε την ήττα των κατόχων του Stanley Cup.

Πλέον, οι «κεραυνοί» έχουν σαράντα βαθμούς και ισοβαθμούν με Νιου Γιορκ Άιλαντερς και Καρολάινα Χούρικεϊνς στις τρεις τελευταίες θέσεις της ανατολικής περιφέρειας του NHL. Στην δεύτερη θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ παρέμειναν οι Μπρούινς με 59 βαθμούς, αλλά πλέον απέχουν μόλις έναν από τους Ότουα Σένατορς στην κορυφή της Northeast.