«Ζωντανοί» με Toews οι Μπλάκχοκς

Οι Σικάγο Μπλάκχοκς μείωσαν τη σειρά σε 3-2 κερδίζοντας με 2-1 τους Φίνιξ Κογιότες στην πέμπτη συναπτή... παράταση των δύο συλλόγων.

Σε όλα τα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων στον φετινό πρώτο γύρο των playoffs απαιτήθηκε έξτρα χρόνος. Ο κανόνας επιβεβαιώθηκε στον πέμπτο αγώνα, στον οποίο έφτασε η ώρα του Jonathan Toews να χριστεί «χρυσός» σκόρερ.

Ο κεντρικός επιθετικός των «μαυραετών» κέρδισε τον Mike Smith στην κλειστή του γωνία στο 2:44 της

παράτασης. Μέχρι εκείνο το σημείο ο τερματοφύλακας των Κογιότες ήταν το «πρόσωπο» της αναμέτρησης, καθώς είχε σημειώσει 36 αποκρούσεις!

Στο τρίτο 20λεπτο, όμως, ο Nick Leddy ισοφάρισε σε 1-1 σε βάρος του Smith. Έτσι δόθηκε απάντησε στο 1-0 του Gilbert Brule, το οποίο καταγράφηκε στο δεύτερο 20λεπτο.

Τα ξημερώματα της Τρίτης (24/04) θα διεξαχθεί το έκτο παιχνίδι των δύο συλλόγων στην «πόλη των ανέμων». Σε περίπτωση νέας νίκης των Μπλάκχοκς η σειρά θα επιστρέψει στην Αριζόνα για το έβδομο και τελευταίο ματς.