Ταρίφα με γκολάρες η ΑΕΚ

15:24 20/10/2013 - Πηγή: AEK365

Των ΜΑΡΙΟΥ ΤΡΙΒΙΖΑ & ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΛΥΜΠΕΡΗ

Ταρίφα δείχνει να βάζει η ΑΕΚ στα τελευταία παιχνίδια της όσον αφορά τα τελικά της αποτελέσματα: Μία εβδομάδα μετά το 3-0 επί του Ηλυσιακού, η Ένωση κέρδισε με το ίδιο σκορ και τον Άγιο Νικόλαο, δίνοντας κατά διαστήματα καλό θέαμα στους περίπου 15.000 οπαδούς της που βρέθηκαν σήμερα στο ΟΑΚΑ. Τα highlights της ημέρας ήταν τα γκολ που σημείωσε η ΑΕΚ...

Δύο με τον Πόποβιτς και ένα με τον Ντακόλ, το ένα καλύτερο απ' το άλλο, με τον Βραζιλιάνο να βάζει το... κερασάκι με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή. Νωρίτερα (29', 60') ο Πόποβιτς είχε φροντίσει να βάλει την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με δύο υπέροχα τέρματα (το πρώτο μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Μπρέσεβιτς και το άλλο με απευθείας φάουλ) και να «κλειδώσει» το ματς. Γενικά πάντως στο ΟΑΚΑ σήμερα ο κόσμος είδε ένα ευχάριστο θέαμα, καθώς και ο Άγιος Νικόλας δεν κλείστηκε στην άμυνά του, βγήκε μπροστά, προσπαθώντας να παίξει ποδόσφαιρο. Η ΑΕΚ όμως ήταν ανώτερη και πήρε μία εύκολη νίκη.

Δεν άλλαξε τίποτα ο Δέλλας στο αρχικό σχήμα, συγκριτικά με το προηγούμενο ματς με τον Ηλυσιακό. Ακριβώς την ίδια ενδεκάδα παρέταξε σε ένα 4-2-3-1 με τους Γροντή και Πόποβιτς στα άκρα, τον Ντακόλ πίσω από τον Μπρέσεβιτς να αλλάζουν συνεχώς θέσεις και τους Γεωργέα - Κορδέρο αμυντικά χαφ. Η αλήθεια πάντως είναι πως η ομάδα δεν ήταν τόσο παραγωγική σε ευκαιρίες όσο την προηγούμενη Κυριακή. Έκανε όμως λιγότερες ευκαιρίες, κατάφερε ωστόσο να σκοράρει και να πάει στα αποδυτήρια με 1-0 υπέρ της έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό και τον Πόποβιτς να μπαίνει, στο 29', τετ α τετ και ν' ανοίγει με πλασέ το σκορ.

Η ομάδα προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο πάντως. Με τα πλάγια μπακ (Πεταυράκης, Αργυρίου) να ανεβαίνουν ψηλά συχνά - πυκνά και να επιχειρούν σέντρες (οι περισσότερες όμως χωρίς τύχη), με τους χαφ να κυκλοφορούν τη μπάλα στον άξονα και να προσπαθούν με κάθετες πάσες να «τρυπήσουν» την άμυνα του Αγίου Νικολάου (έτσι ήρθε και το γκολ), με την ΑΕΚ γενικά να προσπαθεί με τη μπάλα κάτω να κάνει φάσεις. Υπήρξαν πάντως λάθη στις μεταβιβάσεις και κάποιες επιπολαιότητες σε εύκολες μπαλιές. Οι Κρητικοί πίεζαν και προσπάθησαν να βγουν με αξιώσεις μπροστά, ωστόσο το μεγαλύτερο κέρδος τους στο πρώτο ημίχρονο ήταν δύο... κόρνερ που έβγαλε ο Καραγκιολίδης. Από εκεί και πέρα η ομάδα υπήρχαν στιγμές που εμφάνισε πρόβλημα στην τελική πάσα και τελική προσπάθεια. Ο Δέλλας φώναζε από τον πάγκο οι παίκτες του να είναι πιο ήρεμοι στην τελική πάσα και προσπάθεια (κυρίως στον Μπρέσεβιτς), αλλά μάταια... Η ουσία πάντως ήταν πως η ΑΕΚ πέτυχε ένα τέρμα στα πρώτα 45 λεπτά και προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, κάτι που πέτυχε κάποια διαστήματα.

Καθάρισε το ματς σε τρία λεπτά...

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο γήπεδο. Χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο να... συνέλθει και μέσα σε αυτό το διάστημα ο Άγιος Νικόλαος κατάφερε να δείξει τις επιθετικές αρετές του και να αναγκάσει τον Καραγκιολίδη σε δύο επεμβάσεις. Από το 55' και για 10 λεπτά η ΑΕΚ πάτησε γκάζι. Πίεση, όλες οι γραμμές να παίζουν ψηλά, οι παίκτες του κέντρου να βγαίνουν μπροστά, ένα πέναλτι που δεν δίνεται στον Πεταυράκη και μία καλή ευκαιρία. Στο 60' το ματς «κλείδωσε». Η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή και λίγο πλάγια, ο καλύτερός της παίκτης στο ματς, Πόποβιτς, ανέλαβε την εκτέλεσή του και με ένα ξερό σουτ έκανε το 2-0.

Η ΑΕΚ είχε πάρει φόρα και τρία λεπτά μετά, μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Ντακόλ μέσα στην περιοχή, ο οποίος με πλάτη στο τέρμα τη στόπαρε με το στήθος, έπιασε το γυριστό σουτ και τη έστειλε στα δίχτυα κάνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το 3-0.

Έκτοτε η ΑΕΚ έριξε ρυθμό. Και έριξε πολύ το ρυθμό της, δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να βγουν μπροστά αλλά να αναγκάσουν τον, σταθερότατο, Καραγκιολίδη σε δύο εκπληκτικές επεμβάσεις.

Μετά το 80' η ΑΕΚ πήρε ξανά μπρος, όταν ο Δέλλας πέρασε στο ματς αναγκαστικά τον Τσούπρο αντί του Σταθάκη και τον Παληαρούτα αντί του Γροντή. Ο Κορδέρο ανέβασε ρυθμό, ο Ντακόλ πήρε τα πάνω του μετά το τέρμα που σημείωσε, με την ΑΕΚ να σπαταλά 3-4 καλές ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ, που όμως δεν ήρθε ποτέ.

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 9.916

ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 47.170 ευρώ

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Αργυρίου, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης (67' Τσούπρος), Κορδέρο, Γεωργέας, Γροντής (74' Παληαρούτας), Μπρέσεβιτς (86' Τσεβάς), Ντακόλ, Πόποβιτς

ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ: Μπρόκος, Πυγιάκης, Μουτάκης (83' Καουτάκης), Κ. Κοκολάκης, Ιασωνίδης, Χρηστάκης (75' Σταυρακάκης), Φαγάς, Χατζάη (46' Γκέκας), Λεπτοκαρύδης, Γ. Κοκολάκης, Καριάτης,

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

16.51 Απίστευτη στιγμή στο ΟΑΚΑ. Το σύνθημα "τρελαίνομαι-τρελάθηκα" ακούγεται από όλο το γήπεδο που είναι στο πόδι παρότι βρισκόμαστε στην ανάπαυλα του αγώνα

16.00 Οι δύο ομάδες βγαίνουν στο γήπεδο με γκρι μπλουζάκια στο πλαίσιο της εβδομάδας κατά του ρατσισμού

14.55 Ο Δημήτρης Μελισσανίδης βρίσκεται στα επίσημα του ΟΑΚΑ και για πρώτη φορά φέτος θα παρακολουθήσει το παιχνίδι από τις εξέδρες και όχι από το μπούθ

15.50 Δέκα λεπτά πριν από τη σέντρα του ματς περίπου 8000 κόσμος βρίσκεται στις εξέδρες του ΟΑΚΑ