23:55 20/6/2013 - Πηγή: AEK365

CONFEDERATIONS CUP- 2ος ΟΜΙΛΟΣ- 2ηΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΙΣΠΑΝΙΑ- ΤΑΪΤΗ: 10-0
Γήπεδο: Μαρακανά

Ήταν αναμενόμενη η εύκολη νίκη της Ισπανίας κόντρα στην Ταϊτή, αλλά οι Ίβηρες το παράκαναν... Οι παίκτες του Ντελ Μπόσκε ασέλγησαν επί της άμοιρης Ταϊτής, την οποία και διέλυσαν με το εντυπωσιακό 10-0... Απίστευτο κι όμως αληθινό

Μόλις 6 λεπτά αντιστάθηκε η Ταϊτή στην Ισπανία, καθώς στο 6' ο Τόρες πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και νίκησε τον Ρότσε. Η Ισπανία συνέχισε να πιέζει και στο 31΄ο Βίγια έδωσε για τον Σίλβα

που πλάσαρε από κοντά κι έκανε το 2-0, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τόρες από ιδανική θέση, έγραψε το 3-0. Οι «φούριας ρόχας» δε λυπήθηκαν την Ταϊτή και στο 39' ο Βίγια μετά από ασίστ του Σίλβα έγραψε το 4-0.

Ο εφιάλτης της Ταϊτής συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τον Βίγια να κάνει το 5-0 στο 49' με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Μονρεάλ, ενώ στο 56' ο Βίγια έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Τόρες διαμόρφωσε το 6-0. Η ομάδα του Ντελ Μπόσκε δεν πάτησε φρένο και στο 62' ο Ρότσε έκανε τραγική εκτίμηση και Βίγια πέτυχε το 7-0, ενώ δύο λεπτά μετά από Μάτα πλάσαρε κάτω από τα πόδια του γκολκίπερ της Ταϊτής, κάνοντας το 8-0. Ο Τόρες είχε την ευκαιρία να κάνει το 9-0 στο 78'. Αλλά αστόχησε σε πέναλτι, αλλά στο επόμενο αμέσως λεπτό ο φορ της Τσέλσι κατάφερε τελικά να πετύχει το 9ο γκολ της ομάδας του. το τελικό 10-0 έκανε Σίλβα στο 89ο λεπτό.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ρέινα, Ράμος (46' Νάβας), Αμπιόλ, Μονρεάλ, Αθπιλικουέτα, Σίλβα, Καθόρλα (76' Ινιέστα), Μαρτίνεθ, Τόρες, Βίγια, Μάτα (68' Σεσκ)

ΤΑΪΤΗ: Ρότσε, Λουντιβιόν, Τεχό, Βαλάρ, Λεμέρ (74' Βερό), Μπουρεμπαρέ (67'Λ.Τεχό) Α.Τεχό (55' Τ.Τεχό), Καρουάν, Αϊταμάι, Βαϊρουά, Τσονγκ Χουέ.